Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kard. Nagy’ego

Dziś rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. kard. Stanisława Nagy’ego. Potrwają  dwa dni. Wybitny teolog, wykładowca i przyjaciel Jana Pawła II, ks. kard. Stanisław Nagy zmarł w środę w wieku 91 lat. 

Z księdzem kardynałem pożegnają się dziś współbracia ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

Uroczystości pogrzebowe ks. kard. Stanisława Nagy’ego rozpoczną się wprowadzeniem trumny księdza kardynała do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, uroczyście odprawimy jutrznie, o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. Chcemy zrobić godzinę Miłosierdzia Bożego, po godz. 16.00 rozpocznie się przewiezienie trumny ks. kard. Stanisław Nagy’ego do centrum Jana Pawła II. Tam ma spocząć ks. kard. Nagy, dlatego przed godz. 17.00 będzie uroczyste wprowadzenie jego trumny do kaplicy relikwii. To jest ta dolna cześć zbudowanego centrum, gdzie odbędzie się Msza św., po której będziemy wspólnie celebrować uroczyste nieszpory za zmarłych – informuje ks. Stanisław Mieszczak z zakonu Sercanów.

Pogrzeb ks. kard. Stanisława Nagy’ego odbędzie się we wtorek o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystościom w dniu pogrzebu przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W telegramie kondolencyjnym Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, ks. biskupi zapewniają o modlitwie i serdecznej pamięci o zmarłym księdza kardynała.

„Wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za osobę oraz kapłańską i biskupią posługę śp. księdza kardynała jaką – z troskliwością dobrego pasterza – podejmował dla dobra Kościoła w Polsce i na świecie – czytamy w telegramie.

Księdza kardynała Stanisława Nagy’ego odznaczała szczególna miłość do Kościoła – wspomina ks. Stanisław Mieszczak.

– Ta jego miłość do Kościoła była urzekająca. Ta miłość do tej instytucji założonej przez Jezusa Chrystusa emanowała i z jego wykładów, rozmów. Jako studenci i współbracia bardzo wiele mu zawdzięczamy. To był człowiek, który rzeczywiście potrafił pokazać wielkość, piękno Kościoła; potrafił pokazać umiłowanie Chrystusa, umiłowanie i posługę w Kościele. Dla mnie na zawsze pozostanie mistrzem– wspomina ks. Stanisław Mieszczak

RIRM

***

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH

JEm księdza Kardynała

STANISŁAWA NAGIEGO

 

 

10 czerwca 2013

9.00 – wprowadzenie do kościoła parafialnego w Krakowie – Płaszowie
(ul. Saska 2)
Msza święta pod przewodnictwem ks. kard. Franciszka Macharskiego.

…..   czuwanie modlitewne

15.00 – Godzina miłosierdzia

16.15 – przewiezienie ciała śp. księdza Kardynała Stanisława do Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach

16.45 – importa do kaplicy relikwii (ks. kard. Stanisław Dziwisz)

17.00 – Msza święta
homilia ks. bp Józef Wróbel.
Po mszy świętej nieszpory za Zmarłego.
Przewodniczy ks. Prowincjał Księży Sercanów, ks. Artur Sanecki

 

11 czerwca 2013

9.00 – Jutrznia za Zmarłego
przewodniczy ks. bp Józef Wróbel

11.00 – Msza święta pogrzebowa: przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz
homilia ks. abp Józef Michalik
Ostatnie pożegnanie
Złożenie do sarkofagu

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl