fot. PAP/Leszek Szymański

Dziś przesłuchania kolejnych świadków przed komisją ds. Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha dziś kolejnych świadków. Zeznania złożą Piotr Gronek, prokurator Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz i Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew, funkcjonariusz Komendy Miejskiej w Gdańsku.

Na poprzednim posiedzeniu członkowie komisji przesłuchali dwóch prokuratorów, którzy nadzorowali pracę prok. Barbary Kijanko, prowadzącej sprawę Amber Gold.

Prokurator nie stawiła się na przesłuchanie. Od czerwca przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Poseł Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji śledczej, po pierwszych przesłuchaniach krytycznie ocenia działania prokuratury.

– Dzisiaj mogę już powiedzieć  z całą stanowczością, że rzeczywiście po wybuchu tej afery w sierpniu 2012 roku (pewnie Państwo pamiętacie), jak zarówno Prokurator Generalny, premier jak i ministrowie mówili o tym, jakie to oni wyciągną konsekwencje wobec winnych tej afery. Rzeczywiście, przeprowadzono dziesiątki postępowań wyjaśniających, dyscyplinarnych i karnych. No i tutaj duże zaskoczenie –nikt nie jest winny. Na pewno będziemy się tym postępowaniom przyglądać, a co za tym idzie – działania prokuratury będą w nieustannym naszym zainteresowaniu – podkreśla Małgorzata Wassermann.

Amber Gold to firma, która działała od 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. W sierpniu 2012 r. ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek.

RIRM

drukuj