fot. PAP/Leszk Szymański

Poseł S. Pięta o Amber Gold: W prokuraturze nastąpiły bardzo poważne zaniedbania na różnych etapach śledztwa

Prokuratura była ośrodkiem, w którym nastąpiły bardzo poważne opóźnienia, błędy i zaniedbania na różnych etapach śledztwa – podkreślił poseł Stanisław Pięta, członek komisji śledczej ds. Amber Gold, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Komisja przesłuchuje dziś prokuratorów z Gdańska: Dariusza Różyckiego i Ireneusza Tomaszewskiego.

Kilka minut po godz. 10.00 rozpoczęło się przesłuchanie Dariusza Różyckiego, byłego prokuratora okręgowego w Gdańsku. Śledczy pytają, jakie działania podjęła prokuratura, aby wyjaśnić aferę. [czytaj więcej]

Świadek wskazał, że nie czytał nigdy akt Amber Gold. Pytany o przecieki w śledztwie stwierdził, że tego wątku nie pamięta.

Jak zaznacza poseł Stanisław Pięta, członek komisji śledczej, wiele problemów w postępowaniu stworzyła sama prokuratura.

– Prokuratura była ośrodkiem, w którym nastąpiły bardzo poważne opóźnienia, błędy i zaniedbania na różnych etapach śledztwa, postepowania. Natomiast ośrodków, które zaniedbały sprawę, nie zrobiły nic, wręcz utrudniały funkcjonariuszom ABW działania – było więcej, choćby urząd kontroli skarbowej – zaznaczył poseł.

Na dziś zaplanowano także ponowne przesłuchanie  byłego Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku Ireneusza Tomaszewskiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj