Prof. Zybertowicz: Posunięcia ostatnich lat pokazują agresywną politykę Rosji

Liczne posunięcia ostatnich lat pokazują cyniczną, agresywną politykę Rosji – podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Polski. Socjolog wskazał, że zwłaszcza próba zabójstwa Siergieja Skripala jest oznaką tego, że w państwie Władimira Putina następuje jakaś degeneracja systemu władzy. To jest scenariusz negatywny – dodał ekspert.

Zdaniem socjologa możliwa jest też inna opcja, na którą wpływ ma postawa państw Zachodu.

– Znając, jak funkcjonują systemy władzy autorytarnej, nie wykluczał bym, że jeśli Władimir Putin uzna, że jego władza jest umocniona, to będzie zdolny do nieoczekiwanych, elastycznych posunięć wobec Zachodu. Ale te posunięcia nastąpią tylko wtedy, kiedy postawa Zachodu wobec Rosji będzie tak zdecydowana, jak ta, którą zaprezentowała pani premier Theresa May po skrytobójczym mordzie brytyjskiego obywatela na terenie jej kraju – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział dziś w mediach, że w tym tygodniu zapadną decyzje ws. wspólnej reakcji przynajmniej części krajów NATO i Unii Europejskiej na próbę zabójstwa Siergieja Skripala.

We wczorajszych wyborach prezydenckich w Rosji po raz czwarty wygrał Władimir Putin. Według centralnej komisji wyborczej po przeliczeniu niemal wszystkich głosów otrzymał on blisko 77 procentowe poparcie. Frekwencja wynosiła 67 proc. [czytaj więcej]

Władimir Putin nie schodzi ze sceny politycznej od 1999 roku, kiedy za prezydentury Borysa Jelcyna został premierem. Rok później po raz pierwszy zasiadł na fotelu prezydenta.

 

RIRM

drukuj