[NASZ NEWS] Rząd likwiduje pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej

Rząd likwiduje stanowisko pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej – dowiedziała się nieoficjalnie redakcja TV Trwam News ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w służbie cywilnej poskutkowały dymisją 17 wiceministrów. Piotr Woźny, który do tej pory zajmował się walką ze smogiem, będzie robił to dalej, jednak już nie jako wiceminister, a pełnomocnik rządu. O sprawie przed kilkoma dniami informował minister Marek Suski.

Wciąż nie wiemy jednak, co dalej z całą polityką klimatyczną i organizacją szczytu w Katowicach. Odwołany został wiceminister środowiska Paweł Sałek, który był jednym z autorów sukcesu polskiej dyplomacji na szczycie w Paryżu w 2015 r.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja ze źródeł zbliżonych do KPRM, rząd planuje zlikwidować stanowisko pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej. Uzasadnia to systemową zmianą administracji rządowej w zakresie polityki ochrony powietrza. Rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe i wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko ocenia, że pomysł zlikwidowania pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej byłby nieracjonalny.

-­ Tego rodzaju pomysł jest zupełnie nieracjonalny względem roli, jaką Polska odgrywa w zakresie polityki klimatycznej na świecie. To jedna z najważniejszych polityk w zakresie zrównoważonego rozwoju świata i do tej polityki przywiązuje się wielką wagę w skali światowej. Świadczą o tym chociażby coroczne konferencje stron konwencji klimatycznej gromadzące najwyższych przedstawicieli prawie 200 państw świata. A w konferencjach tych uczestniczą przecież także i najważniejsi producenci energii, najważniejsze banki, jak również wszelkie siły polityczno-gospodarczej – zwraca uwagę prof. Jan Szyszko.

Do tej pory funkcję pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej pełnił dotychczasowy wiceminister środowiska Paweł Sałek. Wciąż nie ma jednak oficjalnej decyzji co do jego przyszłości. Jak informował wcześniej minister Marek Suski, może go spotkać podobny los, co Piotra Woźnego. Szybkie działania w tej sprawie umożliwią sprawną organizację COP24.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl