fot. PAP/Paweł Supernak

Dziś poznamy nowego prezesa NBP

Sejm ma dziś powołać nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydatem na tę funkcję jest Adam Glapiński. Ma on zastąpić Marka Belkę, który kończy swoją sześcioletnią kadencję.

Pod koniec maja wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania prof. Adama Glapińskiego pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Poseł Maria Zuba, zasiadająca w Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że jest to dobra kandydatura. Zaznacza, że na początek prezes NBP będzie miał trzy główne zadania do zrealizowania.

Po pierwsze zapewnić stabilność finansową Polski, ponieważ jest to bardzo istotne. Zadbać o to, żeby nie rosły koszty obsługi zadłużenia Polski. Jak pamiętamy to zadłużenie w okresie rządu PO-PSL bardzo wzrosło. Chodzi również o zobowiązanie, które złożył pan prezydent w stosunku do frankowiczów. Więc tutaj będzie musiał też odpowiadać na rozwiązania proponowane przez pana prezydenta – mówi poseł Maria Zuba.

Zgodnie z konstytucją prezesa Narodowego Banku Polskiego po wniosku prezydenta powołuje Sejm na sześcioletnią kadencje.

Szef banku centralnego m.in. przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej i zarządowi NBP oraz reprezentuje interesy Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych.

RIRM

drukuj