fot. twitter.com/StKarczewski

Dziś kolejne rozmowy ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego

Liderzy partii zasiadających w Sejmie spotkają się dziś z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewski. Rozmowy będą kontynuacją wczorajszych konsultacji ws. rozwiązania kryzysu w Sejmie.

Już postanowiono, że jutrzejsze posiedzenie ma się rozpocząć w sali plenarnej, a posłowie Nowoczesnej nie będą blokować mównicy, ani stołu prezydialnego. Otwarta pozostała kwestia przegłosowania poprawek do budżetu w Senacie.

Nie jest znane stanowisko Platformy Obywatelskiej wobec tych decyzji. Lider PO Grzegorz Schetyna nie wziął udziału w spotkaniu, ale Marszałek ponowił zaproszenie na dzisiejsze rozmowy.

Prof. Piotr Niwiński, politolog i historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, zwraca uwagę, że w obozie opozycji równolegle toczy się walka o przywództwo.

Prawo i Sprawiedliwość licząc na to, że uda się wyjść z impasu w miarę spokojnie wyciągnęło rękę i zaproponowało honorową kapitulację. Tę rękę odrzuciła jednak Platforma Obywatelska, która uznała, że może w tym momencie się zradykalizować i stać się tak naprawdę jedynym liderem opozycji walczącej przeciwko obecnemu rządowi. Wydaję mi się, że PO idzie w kierunku ostrej konfrontacji. Chce za wszelką cenę doprowadzić do sytuacji, w której obóz rządzący będzie musiał sięgnąć po prawne instrumenty, aby móc spokojnie kierować państwem, aby umożliwić działalność Sejmowi – podkreśla prof. Niwiński.

Dziś zbierze się także zarząd PO. Jak informował szef tego klubu Sławomir Neumann, tematem spotkania będą dalsze scenariusze rozwiązania sejmowego kryzysu.

Nieoficjalnie politycy PO wskazują, że jedną z opcji jest jednoczesna blokada sali obrad i Sali Kolumnowej.

RIRM

drukuj