fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Coraz więcej polskich firm inwestujących w specjalnych strefach ekonomicznych

Firmy inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych to coraz częściej podmioty z polskim kapitałem – informuje „Nasz Dziennik”. Tylko w ub.r. Agencja Rozwoju Przemysłu wydała 71 zezwoleń na prowadzenia działalności w tych miejscach. Nakłady inwestycyjne mają wynieść 5,5 mld zł, a także ma powstać 3,5 tys. nowych miejsc pracy.

Agencja Rozwoju Przemysłu zapewnia, że przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie nie tylko w formie gruntu pod budowę fabryki. Przygotowano m.in. ofertę pożyczkową oraz dostęp do bazy wykonawców i podwykonawców.

Jeśli zbudujemy polski przemysł innowacyjny, unikniemy pułapki średniego rozwoju – podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Niewystarczający udział polskiej własności w naszej gospodarce, a także wysokich technologii, a w te też celują strefy ekonomiczne – to są dwie najważniejsze przyczyny, dla których Polska jest ciągle najczęściej zaliczana do gospodarek średnio rozwiniętych. Jeśli uda nam się zbudować własne wysokie technologie, branże wiedzochłonne, własną innowacyjność, i jeśli uda nam się zgromadzić w Polsce w prywatnych czy publicznych rękach większą ilość kapitału niż jest to obecnie, wówczas będziemy mogli mówić, że jesteśmy na dobrej drodze do awansu do światowej ekonomicznej ekstraklasy – powiedział dr Szołucha.

Agencja Rozwoju Przemysłu odegra również szczególną rolę we wprowadzaniu ustawy reformującej system wsparcia inwestycji na terenie całej Polski. Projekt „Polska Strefa Inwestycji” zakłada wdrażanie rozwiązań podobnych do tych w specjalnych strefach ekonomicznych.

Chodzi przede wszystkim o wyrównanie dystansu województw tzw. ściany wschodniej do reszty kraju oraz wspieranie nowoczesnej polskiej gospodarki

Agencja Rozwoju Przemysłu zarządza dwiema strefami: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan w Tarnobrzegu.

RIRM

drukuj