Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pod hasłem „Ocalmy chrześcijan w Syrii” obchodzony jest dziś VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień organizowany jest po raz drugi z rzędu przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski.

Bardzo ważne, żeby temat uchodźców, prześladowanych chrześcijan w Syrii docierał do źródeł. Niestety mamy w Polsce tę tendencję, że potrafimy interpretować i nadinterpretować wiele spraw tak, jak nam to jest potrzebne w wymiarze politycznym i innym. Tutaj chodzi o takie podejście w duchu miłości bliźniego – podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Ks. kardynał dodał, że nasza pomoc w Polsce dla uchodźców, dla chrześcijan prześladowanych w Syrii przez ostatnie lata, miesiące była dość znaczącą. Zwrócił się też z prośbą – nie tylko o modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan w Syrii, ale również o ofiarność podczas niedzielnej zbiórki pieniężnej na rzecz pomocy Syryjczykom.

VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do podjęcia modlitwy o pokój na świecie i o przestrzeganie wolności religijnej. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca także do wsparcia materialnego potrzebujących.

Można to zrobić do 31 grudnia br., wysyłając SMS oraz składając ofiarę do puszek Stowarzyszenia 9 listopada. Przekazane środki trafią do chrześcijan i wszystkich cierpiących głód i choroby w Syrii, Egipcie, Sudanie, Indiach, Iraku, Ziemi Świętej. Pomoc Stowarzyszenia dociera do ponad 140 krajów na całym świecie.

Jak poinformował ks. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w bieżącym roku – zważając na trwający od 2011 roku konflikt zbrojny oraz odpowiadając na apel syryjskich księży biskupów – podjęto inicjatywę w porozumieniu z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP, że tegoroczny Dzień Solidarności poświęcony będzie ponownie sytuacji chrześcijan w Syrii.

Z okazji obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, poświęconego w tym roku Syrii, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło do Polski patriarchę Grzegorza III Lahamę – świadka prześladowań tamtejszych chrześcijan Kościoła melchickiego. Patriarcha był gościem programu Rozmowy niedokończone na antenie TV Trwam. WIĘCEJ

Jak poinformował ks. Waldemar Cisło, obecnie w Syrii 10,8 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, 5,5 mln dzieci jest dotkniętych kryzysem, 7 mln osób zostało wysiedlonych, a 3 mln uchodźców udało się do krajów sąsiednich.

„Pomoc humanitarna dla chrześcijan jest warunkiem trwałości Kościoła w Syrii” – podkreślił ks. Waldemar Cisło.

Decyzję, aby druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, podjęła w 2008 roku Konferencja Episkopatu Polski podczas obrad na Jasnej Górze. Biskupi w opublikowanym wówczas apelu podkreślali, że Kościół w Polsce, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań – czego symbolem jest męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki – ma „szczególny obowiązek okazania solidarności z tymi, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą”.

ZOBACZ KOMUNIKAT KEP

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl