fot. PAP/Andrzej Lange

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod znakiem wsparcia dla ludzi z Bliskiego Wschodu

W niedzielę będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będziemy modlić się i wspierać naszych braci i siostry z Bliskiego Wschodu.

Sytuacja chrześcijan w Strefie Gazy jest dramatyczna. To mała, bo licząca tylko tysiąc osób, wspólnota katolików i prawosławnych, którzy żyją przy swoich parafiach, opiekują się chorymi i starszymi. Nasi bracia i siostry obecnie mają zapasy żywności i wody tylko na 10 dni. Nie mają, gdzie uciec i są gotowi tam umrzeć.

– To jest piękna wspólnota. Mimo wszystkiego, co ich dotyka, świadczą o swojej ogromnej wierze – mówi łaciński patriarcha Jerozolimy, ks. kard. Pierbattista Pizzaballa.

Chrześcijanie obawiają się, że wojna rozleje się na cały region. Już teraz w dramatycznej sytuacji jest Liban, który przyjął miliony uchodźców oraz boryka się z kryzysem gospodarczym i politycznym. Do libańskich władz o podjęcie konkretnych działań apeluje maronicki patriarcha Antiochii.

– Wzywamy urzędników państwa libańskiego do podjęcia działań na rzecz uchronienia Libanu od plagi tej wyniszczającej wojny oraz do odegrania swojej politycznej i dyplomatycznej roli – zaznacza maronicki patriarcha Antiochii, ks. kard. Bechara Boutros Rai.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1720464478641263034

Chrześcijanie mają nadzieję, że wojna się skończy i widzą też swoją rolę w procesie pokojowym.

– Naszym wielkim zadaniem jako Kościoła, a także jest to nasza wielka troska – jak po wojnie, która nie będzie trwała w nieskończoność, pozszywać te podziały, jakie teraz jeszcze bardziej się ujawniły – zwraca uwagę ks. kard. Pierbattista Pizzaballa.

Bliski Wschód jest domem dla chrześcijan i musimy im pomóc tam przetrwać – mówi z kolei ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Kontynuujemy przesłanie Ojca Świętego Benedykta XVI ogłoszone w Bejrucie, kiedy mówił do nas, że Bliski Wschód bez chrześcijan lub z ich mniejszą liczbą nie będzie tym samym Bliskim Wschodem. To chrześcijanie wnoszą olbrzymi wkład edukacyjny i humanitarny – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.

W niedzielę odbędzie się 15. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Do zaangażowania się w modlitwę i pomoc materialną zaapelował do wiernych ks. bp. Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– W niedzielę chcemy w sposób szczególny łączyć się z naszymi siostrami i braćmi. Chcemy włączyć się w ten dzień solidarności, by poczuć się jednym Kościołem, poczuć się współodpowiedzialnymi za siebie – mówi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp. Artur G. Miziński.

Organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

TV Trwam News

drukuj