fot. pixabay.com

Dzień Ludzi Bezdomnych

W Polsce obchodzimy dziś Dzień Ludzi Bezdomnych. Wydarzenie ma zachęcić społeczeństwo do pochylenia się nad problemami, z jakimi zmagają się osoby pozbawione dachu nad głową.

Szacuje się, że w naszym kraju żyje ponad 30 tys. ludzi bezdomnych. Najwięcej z nich jest w woj. mazowieckim, śląskim oraz pomorskim, najmniej natomiast w woj. podlaskim, świętokrzyskim i lubuskim.

Do bezdomnych wyciąga rękę m.in. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, które od lat organizuje szereg inicjatyw pomocowych.

Wioleta Zielińska z krakowskiego oddziału organizacji zwraca uwagę, że w społeczeństwie panuje wiele stereotypowych przekonań na temat tej grupy osób. Jak dodaje, opinie te są często nieprawdziwe i krzywdzące.

– Panuje przekonanie, że osoby pozbawione dachu nad głową są bezdomne z wyboru. Jednak wiemy, że tak nie jest, bo każdy z naszych podopiecznych marzy o domu. Ludzie myślą, że osoby bezdomne nie mają rodziny i bliskich. Nie do końca jest to prawdą. Często mają oni rodziny, ale te relacje są trudne lub zerwane. Osoby bezdomne są postrzegane przez pryzmat alkoholizmu. Rzeczywiście uzależnienie często towarzyszy bezdomności, ale nie zawsze jest jej przyczyną. Bywa, że jest to sposób na radzenie sobie z trudną sytuacją – mówi Wioleta Zielińska.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio m.in. organizuje dziś o godz. 19.00 spotkanie online, w którym jego pracownicy podzielą się doświadczeniami z pracy z osobami pozbawionymi dachu nad głową. Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest w Polsce od 1996 roku.

RIRM

drukuj