fot. pixabay.com

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by nie być obojętnym wobec osób bezdomnych

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze panują niskie temperatury, nie być obojętnym wobec osób bezdomnych. Minionej doby z wychłodzenia zmarły dwie osoby. Od początku listopada policja odnotowała sześć takich przypadków.

Służby, jak co roku w sezonie jesienno-zimowym, apelują, aby ubierać się stosownie do pogody i nie rozgrzewać się alkoholem.

Bożena Wysocka, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podkreśla, że powinniśmy dbać o siebie, ale i nie być obojętnym na innych.

– W chłodne dni musimy zwracać szczególną uwagę na osoby, które są bezdomne, które mieszkają w pustostanach, nieogrzewanych altankach na działkach. Jeżeli mamy informacje o takich osobach, poinformujmy odpowiednie służby, ponieważ to może uratować im życie. Pamiętajmy również, żeby dostosować ubiór do pogody. Nawet teraz, jeżeli dzisiaj mamy dodatnią temperaturę, pamiętajmy, że w połączeniu z silniejszym wiatrem czy dużą ilością wilgoci (która jest w powietrzu) temperatura odczuwalna będzie niższa. Dbajmy o siebie i dbajmy o innych – wskazuje Bożena Wysocka.  

W okresie zimowym do śmierci doprowadza także czad. Od października Państwowa Straż Pożarna odnotowała już 11 takich zgonów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także strażacy jak zawsze przypominają, że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, dlatego trzeba być czujnym. [czytaj więcej]

Skutecznym sposobem ochrony są czujniki czadu, które wykryją nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast to zasygnalizują. [więcej]

RIRM

drukuj