Dzień Dziecka Utraconego

Dziś obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. W wielu miastach sprawowane będą Eucharystie w intencji zmarłych dzieci i ich rodzin.  Zaplanowano także spotkania rodziców, którzy stracili dzieci.

Uroczysta Eucharystia w tej intencji sprawowana będzie m.in. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi. Po niej modlitwa różańcowa z rozważaniami dotyczącymi utraty dziecka. Śmierć dziecka to dla rodziców wielki dramat, który pozostawia ślad na całe życie.

Idea Dnia Dziecka Utraconego wynika z potrzeby uwrażliwienia społeczeństwa  na problemy, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka. Chcemy również wesprzeć wszystkich cierpiących rodziców.

– Chcemy w ten sposób pomóc rodzicom w przeżywaniu żałoby, chcemy pokazywać ludziom, że poronienia, ale również strata dziecka w innych sytuacjach – ponieważ chodzi o osieroconych rodziców – to temat bardzo szeroki, nie tylko w Polsce, ale na świecie. Tak naprawdę w Polsce mamy słowa, które dotyczą wdowy, wdowca, sieroty jeśli chodzi o dzieci, a nie ma słowa, które określałoby rodziców po stracie dzieci. Ci ludzie naprawdę przeżywają dramaty i Kościół w archidiecezji łódzkiej chce się temu przyjrzeć i pokazać, że ci rodzice mogą uzyskać od nas wsparcie, że Pan Bóg się o nich troszczy, że Pan Bóg chce im pomóc w przeżywaniu żałoby i bólu. Taki jest nasz cel – mówiła Agnieszka Pawlak, koordynator inicjatywy w Łodzi.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce od 2004 roku.

RIRM

drukuj