Dyrektor kopalni Rudna: znaleziono ciało piątego górnika

Znaleziono ciało piątego górnika z kopalni Rudna w Polkowicach – poinformował w środę dyrektor kopalni Paweł Markowski. Nadal trwają poszukiwania trzech osób.

Powiedział, że te trzy osoby są w wyrobisku obok komory, w której znaleziono pięciu górników.

„Niestety wszyscy górnicy, którzy byli na komorze, ponieśli śmierć” – powiedział Paweł Markowski.

„Mamy nadzieję, że w tym drugim miejscu stworzyły się takie warunki górnicze, co się zdarzało w historii KGHM, że ci górnicy przeżyją” – dodał.

Paweł Markowski poinformował, że ratownicy odnaleźli ciało piątego górnika.

„Tak jak i poprzednich czterech, górnik nie dawał znaków życia, lekarz stwierdził zgon” – powiedział.

„W tej chwili mamy jeszcze trzech górników na dole, ratownicy czynią wszystko, by jak najszybciej do nich dotrzeć” – podkreślił.

Wyjaśnił, że szacunkowa odległość do nich to 10 metrów, ale w bardzo skrajnych warunkach, więc nie wiadomo, ile czasu to zajmie.

„Jeśli potwierdzi się to miejsce, to jest szansa, że w miarę szybko dotrzemy do tych górników” – dodał.

„Ta komora, na której znaleźliśmy czterech górników, to jest komora maszyn ciężkich wyposażona w sprzęt – maszyny, urządzenia – w związku z tym jednej strony była bardzo trudna akcja z uwagi na to, że ratownicy, górnicy przedzierali się nie tylko przez skałę ale też powiedzmy przez konstrukcję metalowe” – wyjaśnił Markowski.

„Jedyną rzeczą która może stanowić utrudnienie, ale może też stanowić szasnę, jest stojąca tam maszyna. Więc jest szansa, że przy tej maszynie odpowiednio ułożyły się bloki skalne, więc być może nie zagniotły górników” – dodał.

„Czy górnicy są bezpośrednio przy tej maszynie czy są za, czy przed – takiej wiedzy jeszcze w tej chwili nie mamy” – powiedział Markowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl