W nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę zginęło 100 cywilów

Do 100 osób, w tym 20 dzieci, wzrosła liczba cywilów zabitych w poniedziałek w nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę, leżącą pod Damaszkiem rebeliancką enklawę. To najkrwawszy bilans jednego dnia wojny w tym regionie od początku 2015 roku.

Statystyki te podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Według organizacji rany odniosło 450 osób.

W nocy z poniedziałku na wtorek ONZ wezwało syryjską armię do natychmiastowego wstrzymania bombardowań tego oblężonego regionu, w którym w dramatycznych warunkach przebywa ponad 400 tys. osób.

Syryjska opozycja potępiła z kolei „wojnę eksterminacyjną” i „ciszę na arenie międzynarodowej w sprawie zbrodni” reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Według AFP siły rządowe w ostatnich dniach wzmocniły swoje pozycje wokół Wschodniej Guty, co może świadczyć o planach przeprowadzenia ofensywy sił lądowych na tę enklawę.

Mająca strategiczne znaczenie dla rebeliantów Wschodnia Guta jest oblegana przez syryjskie wojska rządowe od 2013 roku i znajduje się pod ostrzałem, choć w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji.

Syryjskie siły rządowe wraz z sojusznikami odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki. W ubiegłym tygodniu do enklawy dotarł pierwszy od końca listopada konwój pomocowy. Poprzedziły go prowadzone od miesięcy starania ONZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl