fot. twitter.com/UOKiKgovPL

Dwa banki ukarane przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwa banki: BNP Paribas i Bank Pocztowy, za utrudnianie kredytobiorcom dostępu do wakacji kredytowych. Pierwszy z nich musi zapłacić 2,7 mln zł.

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia do ośmiu rat kredytu hipotecznego. Rząd wprowadził taką możliwość w reakcji na wzrost stóp procentowych, co pociągnęło za sobą nawet dwukrotny wzrost raty. Zgodnie z przepisami, to konsument decyduje o tym, na jaki okres chce zawiesić spłatę rat. Jednak nie wszystkie banki stosowały się do tych zasad – mówi prezes UOKiK-u, Tomasz Chróstny.

– Ograniczanie tego uprawnienia przez banki jest bezprawne. Oznacza bowiem utrudnianie z korzystania z podstawowych praw konsumentów – zaznacza Tomasz Chróstny.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwa banki: BNP Paribas i Bank Pocztowy.

– BNP Paribas początkowo w systemie bankowości elektronicznej umożliwiał złożenie wniosku tylko na jeden lub dwa miesiące trzeciego kwartału 2022 roku, natomiast Bank Pocztowy dopuszczał w swoim systemie bankowości elektronicznej jedynie wnioski na zawieszenie maksymalnie czterech rat w 2022 roku – podkreśla prezes UOKiK.

W 2023 roku kredytobiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych cztery razy, a w trakcie zawieszenia spłat raty banki nie mogą pobierać żadnych opłat z wyjątkiem ubezpieczenia.

TV Trwam News

drukuj