Duże straty dla przemysłu naftowego z powodu pożarów w Kanadzie

985 mln dolarów kanadyjskich (ok. 760 mln USD) straciła branża naftowa w Kanadzie na skutek pożarów, które od początku maja szaleją w prowincji Alberta na południowym zachodzie kraju – wynika z raportu opublikowanego w nocy z wtorku na środę.

Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów. Trwające od 1 maja pożary lasów, podsycane przez gorące i suche wiatry, wymusiły zamknięcie części instalacji na polach naftowych. Firmy zajmujące się wydobywaniem ropy wstrzymały lub ograniczyły produkcję.

Pożary w Albercie oznaczają stratę 1,2 mln baryłek ropy dziennie przez dwa tygodnie. Straty stanowią 0,33 proc. prognozowanego na ten rok PKB prowincji i 0,06 proc. prognozowanego PKB całej Kanady – podkreślają autorzy raportu sporządzonego przez ośrodek analityczny Conference Board of Canada.

Ogień opanował obszar o powierzchni ponad 3,5 tys. km kwadratowych. Pożary, nadal nieopanowane, przesuwają się na wschód i zbliżają do granicy z prowincją Saskatchewan – poinformowały władze we wtorek. Premier Alberty Rachel Notley powiedziała, że na razie nie wiadomo, kiedy produkcja ropy zostanie wznowiona.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl