USA. Prawybory prezydenckie w Oregonie i Kentucky

Senator Bernie Sanders wygrał prawybory w Oregonie, ale w stanie Kentucky nieznacznie wyprzedziła go walcząca o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton – podaje CNN. Prawybory Republikanów w Oregonie wygrał Donald Trump jedyny kandydat GOP.

Wciąż jeszcze nie są znane ostateczne, oficjalne wyniki wtorkowych prawyborów w Kentucky, gdzie, również we wtorek, głosowali wyłącznie wyborcy Demokratów.

Po podliczeniu 99 proc. głosów było wiadomo, że byłej sekretarz stanu Hillary Clinton udało się „o włos” wyprzedzić socjalistycznego senatora, Berniego Sandersa, który jest jej głównym rywalem.

Agencja AFP podała, że Clinton uzyskała tam 46,7 proc. głosów, zaś Sanders – 46,7 proc., „co oznacza, że przy oddanych 450 tys. głosów o różnicy stanowią jakieś 2 tys. głosów”. Nie są to jednak jeszcze wyniki ostateczne. Głosy wciąż są liczone.

Prawybory w położonym nad Oceanem Spokojnym Oregonie odbywały się wyłącznie drogą elektroniczną. Biuletyny powinny były dotrzeć do komisji wyborczych o godz. 20 czasu lokalnego (tj. o godz. 4 nad ranem czasu polskiego). Kandydatów do nominacji do udziału w listopadowych wyborach prezydenckich wyłaniali tam zarówno zwolennicy Partii Demokratycznej, jak i Republikanów.

Prawybory GOP w Oregonie wygrał – zgodnie z oczekiwaniami – Donald Trump, który był tam jedynym kandydatem republikańskim ubiegającym się o głosy. Natomiast w prawyborach Demokratów zwyciężył senator Berni Sanders.

Ostatnie sondaże wskazywały, że republikański faworyt w wyścigu do Białego Domu Donald Trump niemal zrównał się pod względem poparcia z Demokratką Clinton. Była sekretarz stanu może liczyć na poparcie 41 proc. prawdopodobnych wyborców, zaś Trump – na 40 proc.

PAP/RIRM

drukuj