Fot. Joanna Adamik

Duchowni z Europy bronią ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Obrona ks. abp. Marka Jędraszewskiego nie ustaje. Do osób solidaryzujących się z metropolitą krakowskim w trosce o Kościół i Polskę przyłączają się kolejni duchowni – zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

List poparcia dla ks. abp. – złożony na ręce przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego – skierował przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji. Ks. abp Stanislav Zvolenský przypomniał w korespondencji, że jeszcze 30 lat temu kraje Europy Środkowej i Wschodniej znajdowały się w niewoli ideologii komunistycznej.

„Jesteśmy zatem wrażliwi na wszelkie próby uciszenia opinii na pewne tematy tylko dlatego, że są one uważane za politycznie niepoprawne z powodów ideologicznych” – napisał ks. abp Stanislav Zvolenský.

List ze słowami poparcia przesłał także ks. abp Jan Orosch, arcybiskup trnawski ze Słowacji.

„Proszę mi pozwolić, abym podziękował Księdzu Arcybiskupowi za Jego odważne słowa pasterza, które Ksiądz Arcybiskup niedawno – 1 sierpnia 2019 br. – wygłosił o pladze ideologii LGBT, która naprawdę rozprzestrzenia się jak morowa epidemia” – zaznaczył ks. abp Jan Orosch [czytaj więcej].

Solidarność i wsparcie dla metropolity krakowskiego wyraził również przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier.

Obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła Katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów. Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się Wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie. Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie” – podkreślił András Veres, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier [czytaj więcej].

Słowa uznania dla ks. abp. Marka Jędraszewskiego popłynęły także od wizytatora apostolskiego w Medjugorje ks. abp. Henryka Hosera [czytaj więcej].

„Z perspektywy Medjugorje śledzę walki o prawdę w naszej Ojczyźnie i modlitwą wspieram znakomitego następcę Karola Wojtyły na urzędzie biskupim Krakowa. Gratuluję odwagi, tej parezji, nieodłącznej od misji następcy Apostołów: Mt 5, 11. W Twojej postawie znajdują się odwołania do uczynków miłosierdzia względem duszy, począwszy od pierwszego: grzeszących upominać. Użyta przez Ekscelencję w homilii z 1 sierpnia 2019 r. alegoria o tęczowej zarazie jest bardzo adekwatna. (…) Jej ofiarami padają rzesze ludzi uczestniczących w marszach czarnych i kolorowych. Potrzebują intensywnej modlitwy, bo bez pomocy Ducha Świętego jesteśmy za słabi” – akcentował ks. abp Henryk Hoser.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj