fot. twitter/sejm

Drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym. W ostatni czwartek po siedmiu dniach przygotowane przez PiS propozycje pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna.

Zmiany zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wygaszenie kadencji PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 r.

Poza tym projekt wprowadza ordynację proporcjonalną w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Poseł Marcin Horała z PiS w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że regulacje są gotowe do dalszych prac i powinny być szybko procedowane.

– To decyzja marszałka, czy wprowadzi je do porządku obrad. Myślę, że dobrze by było, gdyby tak się stało, bo później mamy święta i Nowy Rok, więc to opóźnienie praktycznie o miesiąc. Faktycznie, lepiej by było, gdyby tę stronę formalną, techniczną wyborów po tych dużych zmianach przygotować, żeby można było te zmiany prowadzić. Nie ma żadnej przeszkody, bo pierwsze czytanie jest zakończone, wszystkie poprawki zostały rozpatrzone przez komisję i Sejm może przystąpić do drugiego czytania – powiedział Marcin Horała.

Zmianom proponowanym przez Zjednoczoną Prawicę sprzeciwiają się przedstawiciele m.in. Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W sobotę w sprawie projektu autorstwa PiS na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się wysłuchanie publiczne z udziałem posłów, przedstawicieli organizacji i władz samorządowych.  Wcześniej, w toku prac komisji posłowie odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne w Sejmie.

RIRM

drukuj