Małopolskie: W Tatrach wieje coraz mocniej; strażacy usuwają powalone drzewa

Huraganowy wiatr osiągający w Tatrach prędkość do 150 km na godzinę powala drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki na Podhalu. Według prognoz, silny wiatr ma ustać we wtorek.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik zakopiańskiej straży Andrzej Król-Łęgowski, w ciągu minionej doby strażacy interweniowali niemal 60 razy – byli wzywani głównie do usuwania powalonych pod naporem wiatru drzew.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego odnotował na Kasprowym Wierchu podmuchy wiatru osiągające prędkość do 150 km na godzinę. W Zakopanem, gdzie żywioł przewraca drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki, wieje z prędkością do 100 km na godzinę.

W Tatrach wiatr spowodował zwiększenie zagrożenia lawinowego do III stopnia. Silne podmuchy utworzyły niebezpieczne depozyty i nawisy śniegu na graniach. Niebezpieczeństwo wyzwolenia lawiny istnieje już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin – ostrzegają ratownicy TOPR.

PAP/RIRM

drukuj