fot. wikipedia.org

Sejm znowelizował prawo farmaceutyczne

Nowela zwiększa kontrolę nad dystrybucją produktów leczniczych, która pozwoli wyeliminować produkty sfałszowane. Wprowadza też większy nadzór nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków.

Nowela uwzględnia zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące dobrej praktyki dystrybucyjnej produktów leczniczych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia jeszcze przed głosowaniem w Sejmie powiedział, że Polska spóźniła się z wprowadzeniem prawa unijnego o 2 lata. Zwrócił też uwagę, że wciąż nie ma decyzji ws. odwróconego łańcucha dystrybucji.

– Inne kraje zdążyły a w Polsce jak zwykle dokonuje się zmian, nawet tych potrzebnych, tylko pod wpływem grożących kar finansowych – to po pierwsze. A po drugie, przy okazji tej nowelizacji była bardzo ożywiona dyskusja, zarówno w podkomisji, jak i w komisji, na temat odwróconego łańcucha dystrybucji i z tego powodu wypływu potrzebnych, często ratujących życie leków z Polski.  Jest to kwota o wysokości 2,5 mld zł. Były obietnice, że stosowna nowelizacja nie znalazła się w tym projekcie, ale będzie projekt poselski. Z tego, co wiem, ten projekt poselski już jest w lasce marszałkowskiej. Czekaliśmy całe to posiedzenie, ale dokument do komisji nie wpłynął – mówił Tomasz Latos.

Dokument zgodnie z zapowiedzią marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego ma wpłynąć do komisji w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj