Druga nitka Gazociągu Północnego

Gazprom oficjalnie uruchomił dziś drugą nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream), którym gaz z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego płynie bezpośrednio do Niemiec.

Każda z nitek ma przepustowość 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Po uruchomieniu drugiej moc przesyłowa Gazociągu Północnego wzrosła więc do 55 mld metrów sześciennych. Rosyjski koncern teraz rozważa ułożenie jeszcze dwóch nitek magistrali.

To konsekwentna realizacja porozumienia rosyjsko-niemieckiego które godzi w polskie interesy – mówi poseł Piotr Naimski były wiceminister gospodarki.

Rosjanie z Niemcami to realizują, a my mamy na to umiarkowany wpływ. Trzeba robić swoje, trzeba realizować swoje projekty strategiczne. Budowa gazoportu w Świnoujściu to jest kluczowy dla Polski punkt i projekt. Trzeba zwracać baczną uwagę na to co się dzieje na placu budowy w gazoporcie. Okazuje się, że mamy do czynienia z opóźnieniami. Mamy do czynienia z firmą, która bankrutuje. Trzeba zadawać pytania publicznie: jaki jest stan tej inwestycji? – zaznaczył poseł Piotr Naimski.

Ponadto jak dodał poseł trzeba zwrócić uwagę na rozwój portów w Świnoujściu i Szczecinie.

– Tutaj warto też upomnieć się, pytać ministra infrastruktury, zarząd portu w Świnoujściu i Szczecinie o stan zaawansowania planów rozwojowych dla Świnoujścia i Szczecina dlatego, że strona niemiecka mówi, że owszem jest gotowa rozmawiać na temat przystosowania torów wodnych dla tych portów w zależności od tego jakie będą plany rozwojowe Świnoujścia i Szczecina. Te miasta w najbliższym czasie powinny przedstawić plany rozbudowy i rozwoju i tego będziemy oczekiwali i o to będziemy pytali – powiedział poseł Piotr Naimski.

Uroczystość oddania do użytku drugiej nitki bałtyckiej rury odbyła się w tłoczni Portowaja koło Wyborga. Tam zaczyna się liczący 1224 kilometry morski odcinek magistrali. Gazociąg kończy się w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech, gdzie w listopadzie 2011 roku odbyła się ceremonia przekazania do eksploatacji pierwszej nitki.

 

Wypowiedź posła Piotra Naimskiego

Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj