fot. PAP/Paweł Supernak

Dr P. Jaki: Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska

Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska, ministra Bartłomieja Sienkiewicza oraz wskazanego na przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP, Piotra Zemłę – powiedział w czwartek dr Patryk Jaki, europoseł PiS.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa polityków Suwerennej Polski. Europoseł Patryk Jaki odniósł się do sytuacji w mediach publicznych oraz poinformował, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska; szefa MKiDN, Bartłomieja Sienkiewicza; Piotra Zemłę, wskazanego na przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP.

MKiDN poinformowało w środę, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze spółek. Szef MKiDN powołał też nowe rady nadzorcze i nowe zarządy. Wcześniej Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, w której wezwano Skarb Państwa reprezentowany przez ministra kultury do działań naprawczych.

„Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana Donalda Tuska, pana Bartłomieja Sienkiewicza, przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP – dublera pana Piotra Zemłę i innych nieustalonych osób” – powiedział dr Patryk Jaki.

Przekazał, że te przestępstwa – jego zdaniem – polegają na „napaści na ustrój państwa i przekroczeniu uprawnień, na napaści na funkcjonariusza publicznego, na nielegalnym przejęciu sygnału telewizji, na wyrządzeniu znaczącej szkody na majątku publicznym”.

Odnosząc się do „napaści na ustrój państwa i przekroczenie uprawnień”, powiedział: „Musi zmienić ustawę i poczekać na zakończenie kadencji Rady Mediów Narodowych”.

„Jest to oczywiste przekroczenie uprawnień” – dodał.

Odnosząc się do „napaści na funkcjonariusza publicznego”, powiedział o zaatakowanej poseł PiS przez „nieustalonego goryla ekipy Tuska”. Zaznaczył, że należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia tego przestępstwa, o ściganiu tej osoby i jej zleceniodawców. Odnosząc się do nielegalnego – w jego ocenie – przejęcia sygnału TVP Info, powiedział, że jest to art. 269 Kodeksu karnego.

„Będziemy ustalali, kto dopuścił do tego, żeby w sposób nielegalny przejąć sygnał telewizyjny wczoraj” – dodał.

Odnosząc się do „szkody na majątku”, ocenił, że jest to art. 296a Kodeksu Karnego w związku z tym, że nie było sygnału telewizyjnego, telewizja traci w ten sposób środki.

„Ktoś musi za tę szkodę majątkową ponieść odpowiedzialność” – dodał.

PAP

drukuj