fot. twitter.com

P. Jaki: Nie ma silnej Polski bez dbania o pamięć o bohaterach, którzy oddali za nią życie. Rusza akcja #OcalicBohaterow

#OcalićBohaterów – to inicjatywa młodych polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy chcą promować pamięć o polskich bohaterach narodowych. Szczególnie w kontekście ostatnich skandalicznych wydarzeń w Białymstoku oraz Żyrardowie.

W ubiegłym tygodniu decyzją białostockich radnych jednej z ulic odebrane zostało imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Teraz ulica będzie się nazywała „Podlaska”. Z kolei w Żyrardowie, ul. generała Augusta Fieldorfa „Nila” zastąpiono nawiązującą do komunizmu ulicą Jedności Robotniczej.

Nie możemy pozwolić na rekomunizację. Stąd ruszamy z akcją #OcalićBohaterów – zapowiada europoseł PiS Patryk Jaki.

Na początek wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zorganizujemy w Żyrardowie i w Białymstoku, gdzie zmieniono nazwy ulic poświęconych „Nilowi” i „Łupaszce”, konferencje edukacyjne przypominające ich prawdziwe życiorysy. Ponadto rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskimi uchwałami rad miasta przywracających ulicę jednej i drugiej postaci w Żyrardowie i w Białymstoku – podkreśla Patryk Jaki.

W akcję włączy się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które zorganizuje w tych miastach wystawy oraz lekcje dla młodzieży.

Chodzi nam o prawdę – zaznacza poseł-elekt Mariusz Kałużny.

Ci wielcy bohaterowie, o których dzisiaj powiedzieliśmy, walczyli o wolność i niepodległość Polski. Są oni u fundamentu wolnej Polski. Dzisiaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że zapłacili za to najwyższą cenę, byli torturowani i bestialsko zamordowani przez władzę komunistyczne. Propaganda PRL próbowała zniszczyć jeszcze coś więcej niż ich życie, czyli pamięć o ich dobrym imieniu, o ich czynach – akcentuje Mariusz Kałużny.

Pismo do szefa komisji samorządności i bezpieczeństwa białostockiej Rady Miasta wystosował prezes IPN dr Jarosław Szarek. Szef Instytutu apeluje o zmianę decyzji i przywróceniu jednej z ulic imienia majora Zygmunta Szendzielarza.

Z kolei Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowskie domaga się usunięcia z PO tych radnych, którzy zagłosowali za odebraniem nazw ulic polskich bohaterom [czytaj więcej].

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl