Rząd i media winne sytuacji w kraju

W Polsce mamy do czynienia z zachwianiem trójpodziału władzy, co dobrze obrazuje prowokacja z udziałem sędziego Ryszarda Milewskiego – powiedział dr Przemysław Czarnek, konstytucjonalista z KUL.

Słowa dr. Przemysława Czarnka są potwierdzeniem przesłania Homilii bp Antoniego Dydycza. Pasterz kościoła drohiczyńskiego wskazał na odejście od ideałów Solidarności, co przekłada się na kryzys w sferze gospodarczej i społecznej.

Jak mówi dr Przemysław Czarnek nie mielibyśmy do czynienia z poddańczym stosunkiem  większości sejmowej na taką skalę, gdyby znaczna część mediów wywiązywała się ze swojej funkcji kontrolnej.

-Zawsze mówimy o czwartej władzy, czyli władzy mediów. Nie byłoby takiej bierności większości sejmu, takiego poddańczego stosunku do rady ministrów, gdyby te wszystkie niedociągnięcia, a wręcz afery, były bardziej wyeksponowane przez media i gdyby media stały bardziej bezstronnie w tych relacjach pomiędzy opozycją a większością rządzącą. Nie mamy największych wątpliwości, że media są w stanie wymusić wiele rzeczy. Są w stanie również zmienić zdanie niektórych posłów nawet koalicji większościowej. Rzeczywiście gdybyśmy prześledzili ostatnie lata, to mamy do czynienia z czymś, co można nazwać torpedowaniem opozycji. Jest to torpedowanie, którego przyczyną są w bardzo wielu przypadkach zachowania mediów – powiedział dr Przemysław Czarnek.

W  kontekście związków zawodowych biskup mówił m.in. o trudnej sytuacji ludzi pracy, która uderza w godność człowieka – dodaje ks. prof. Paweł Bortkiewicz  – teolog moralista:

-Dzisiaj po tych trzydziestu przeszło latach od postania Solidarności stajemy w obliczu nowych wyzwań. Niestety są one naznaczone także rosnącym niepokojem w sferze godności. Głos biskupa jest głosem wpisującym się w te niezapomniane słowa Jana Pawła II, które teoretycznie wszyscy akceptujemy i akceptowaliśmy. Człowiek jest drogą kościoła. Kiedy dochodzi do konkretyzacji tych słów, kiedy kościół rzeczywiście koncertuje swoją uwagę na godności człowieka, który jest drogą kościoła, powoduje to oczywiście natychmiastowe komentarze, krytyczne uwagi. Wynikają chyba z niezrozumienia kim jest człowiek i jaka jest rola kościoła w stosunku do człowieka – powiedział dr Przemysław Czarnek.

 

Wypowiedź dr. Przemysława Czarka:


Pobierz Pobierz

 

 

Wypowiedź ks. Pawła Bortkiewicza:

Pobierz Pobierz

 

 

drukuj