fot. flickr.com

Dr M. Szołucha o wzroście płacy minimalnej: Będzie to czynnik motywujący przedsiębiorców do przyspieszenia procesów i wydatków inwestycyjnych

Nowy rok będzie czasem wielu wyzwań dla naszej gospodarki – zwrócił uwagę ekonomista dr Marian Szołucha. Ekspert z Instytutu Prawa Gospodarczego wskazał, że pozytywnie na naszą gospodarkę wpłynie m.in. wzrost płacy minimalnej.

Od nowego roku płaca minimalna wzrosła do 2600 zł brutto. Z takiej zmiany skorzysta ok. 1,5 mln. obywateli.

To niewątpliwie dobra wiadomość zarówno dla Polaków jak i polskiej gospodarki – przekonywał w „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam dr Marian Szołucha.

– Uważam, że będzie to czynnik motywujący przedsiębiorców do przyspieszenia procesów i wydatków inwestycyjnych na te procesy – akcentował ekonomista.

Chodzi tu – jak tłumaczył ekspert – o procesy produkcyjne nastawione na automatyzację i robotyzację. To pozwoli nie tylko firmy unowocześnić, ale i poprawić ich efektywność. Są jednak branże, które na te zmiany patrzą z obawą. Ich zdaniem wzrost płacy minimalnej wymusi na pracodawcach redukcję etatów a w najgorszych scenariuszach nawet zamknięcie małych przedsiębiorstw.

– Zapewne będą i takie sytuacje, zwłaszcza w słabo rozwiniętych regionach Polski, ale per saldo uważam, że efekt tej zmiany będzie dobry – stwierdził dr Marian Szołucha.

Zwłaszcza, że utrzymuje się ona w trendzie wyznaczonym przez siły rynkowe – zauważył. Wzrost płacy minimalnej wymusza rekordowo niskie bezrobocie, które wynosi tylko 5 proc. oraz perspektywa wyjazdu części pracowników do Niemiec.

Podniesienie wynagrodzenia minimalnego to początek realizacji obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do 2024 roku płaca minimalna w Polsce ma wynosić 4 tys. zł brutto.

– Te 4 tys. zł może być warte mniej więcej tyle ile jest warte dziś, jeśli inflacja będzie niska, więc ceny pozostaną stabilne, ale jeśli inflacja przyspieszy to te 4 tys. zł, jeśli w ogóle zostanie osiągnięte, może być warte znacznie mniej niż nam się dzisiaj wydaje – podsumował ekspert z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Cel nie jest nie do osiągnięcia – zaznaczył dr Szołucha.

TV Trwam News

drukuj