Dr Kawęcki: Działanie RAŚ może stanowić zagrożenie dla Polski

Ruch Autonomii Śląska chce zeuropeizować kwestie autonomii śląskiej i odwołuje się do zagranicznych instytucji – powiedział dr Krzysztof Kawęcki. Wiceprezes Prawicy Rzeczpospolitej odniósł się w ten sposób do zakończonego w sobotę trzydniowego zjazdu Wolnego Sojuszu Europejskiego, który odbył się w Katowicach.

Wolny Sojusz Europejski jest to zrzeszenie blisko 50 organizacji i partii o charakterze etnonacjonalistycznym i separatystycznym. Zjazd Sojuszu był poświęcony staraniom działaczy RAŚ o przyznanie autonomii oraz nadanie statusu mniejszości narodowej.

Dr Krzysztof Kawęcki podkreślił, że mamy do czynienia z działaniem de facto zagranicznej partii, która może stanowić zagrożenie dla Polski.

Mamy do czynienia z partią zza granicy, która odwołuje się do obcych instytucji, jak np. unijnych, i obcych organizacji. To działanie jest bardzo szkodliwe, dlatego że tak naprawdę godzi w integralność państwa polskiego – wskazał dr Kawęcki.

Ruch Autonomii Śląska to separatystyczne stowarzyszenie utworzone w styczniu 1990 r. na Górnym Śląsku. Jego działacze chcą doprowadzić m.in. do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną oraz do utworzenia autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska.

Według wielu ekspertów, działalność RAŚ stanowi zagrożenie dla państwa polskiego i tożsamości narodowej Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl