Dr inż. Roszak nt. koniunktury na rynkach rolnych: Sytuacja zmienia się dynamicznie

Sytuacja zmienia się dynamicznie; obecnie są obszary, gdzie mamy do czynienia ze spadkami cen – powiedział dr inż. Daniel Roszak z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Odniósł się on do przedstawionej przez ministerstwo rolnictwa informacji nt. koniunktury na rynkach rolnych.

Jak ocenił wczoraj wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki, polscy rolnicy znajdują się obecnie w dosyć stabilnej sytuacji i mogą bezpiecznie zwiększać produkcję. Wskazał jednak, że trudności odnotowuje się na rynku wieprzowiny w związku z niskimi cenami skupu trzody oraz chorobą afrykańskiego pomoru świń.

Dr Daniel Roszak podkreślił, że na nieco gorszy okres powinni się przygotować także producenci mleka. Według niego o stabilnej sytuacji można mówić na rynku zbóż oraz wśród producentów bydła mięsnego.

Koniunktura czy też poziom cen na rynku zmienia się z tygodnia na tydzień. Zatem trudno przewidywać, jak będzie koniunktura za rok czy dwa lata. Z badań, które prowadzimy możemy wysnuć wnioski, że w zasadzie w każdym kierunku produkcji są gospodarstwa, które przy danym poziomie cen skupu uzyskują opłacalną produkcję, ale są też takie, które takiego dochodu nie uzyskują. Zatem sytuacja jest tu zróżnicowana. Na kształtowanie się dochodów ma wpływ nie tylko poziom skupu, ale też poziom kosztów. Tu nasze działanie, ponieważ nie mamy wpływu na kształtowanie się cen i koniunkturę rynkową, może iść w kierunku doradzania w zakresie właściwego zarządzania – powiedział dr Roszak.

Tymczasem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada protesty w związku z pogarszającą się – ich zdaniem – sytuacją rolników w Polsce. Wśród powodów swoich działań wskazują oni m.in. rozprzestrzenianie się ASF oraz prowadzone prace nad ustawą zakazującą hodowli zwierząt futerkowych.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl