Dr D. Żuchowska o XVI Międzynarodowym Kongresie „Katolicy a cielesność”: To temat niezwykle ważny, zwłaszcza kiedy szczególnie deprecjonowana jest wartość ludzkiego ciała, które często sprowadzane jest do rzeczy i zlepka komórek

W tym roku tematem XVI Międzynarodowego Kongresu jest „Katolicy a cielesność”. Trzeba powiedzieć, że jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza kiedy szczególnie deprecjonowana jest wartość ludzkiego ciała, które często sprowadzane jest do rzeczy i zlepka komórek. Naukowa refleksja, która będzie podejmowana w Toruniu, jest niezwykle cenna z tego względu, że zagadnienie cielesności traktowane jest interdyscyplinarnie (…). Podczas rozważań obecna jest także nie tylko perspektywa polska, ale także perspektywa międzynarodowa. Będziemy gościć profesorów z Filipin, Indii, Meksyku, Albanii, Słowacji, Włoch czy Hiszpanii – oznajmiła dr Dorota Żuchowska, profesor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Komunikacji Multimedialnej AKSiM, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W dniach 24-25 listopada w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres „Katolicy a cielesność”. Wydarzenie ma na celu poruszenie ważnych i istotnych problemów współczesnego świata. Organizatorami są: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, a także Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Plan wydarzenia dostępny jest [tutaj].

Kongres, jak co roku, stanowi okazję do naukowej refleksji nad istotnymi problemami współczesnego świata. Międzynarodowe Kongresy w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu są organizowane w inspiracji i pod patronatem śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego, który był prefektem Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej. Z racji pełnionej funkcji znał uczelnie katolickie na świecie i bardzo leżała mu na sercu kwestia katolickiego wychowania młodzieży. Ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, kiedy przybywał do naszej uczelni z referatami w czasie dorocznych kongresów, zawsze bardzo cieszył się z nowych kierunków kształcenia i wyznaczał ambitne cele rozwojowe, a także tematy kolejnych kongresów. Myśl tę kontynuujemy także teraz. Staramy się odwoływać do ważnych i aktualnych tematów we współczesnym świecie – podkreśliła dr Dorota Żuchowska.

Tematem tegorocznego wydarzenia jest cielesność. Prelegenci poruszą ten temat w wielu różnych aspektach. Dodatkowo, jak co roku, przedstawione zostaną perspektywy nie tylko Polski, ale również wielu innych krajów w tym Filipin czy Albanii.

W tym roku tematem XVI Międzynarodowego Kongresu jest „Katolicy a cielesność”. Trzeba powiedzieć, że jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza kiedy szczególnie deprecjonowana jest wartość ludzkiego ciała, które często sprowadzane jest do rzeczy i zlepka komórek. Naukowa refleksja, która będzie podejmowana w Toruniu, jest niezwykle cenna z tego względu, że zagadnienie cielesności traktowane jest interdyscyplinarnie. Prelegenci będą podejmować je z perspektywy nauk medycznych, prawnych, filozofii, teologii, a nawet sztuki czy komunikacji społecznej. Podczas tych rozważań obecna jest także nie tylko perspektywa polska, ale także perspektywa międzynarodowa. Będziemy gościć profesorów z Filipin, Indii, Meksyku, Albanii, Słowacji, Włoch czy Hiszpanii – mówiła dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Komunikacji Multimedialnej AKSiM.

Dr Dorota Żuchowska wyjaśniła, co należy zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu.

Zapraszamy. Aby dołączyć do grona uczestników, można zgłaszać się pod numerem 56 650 40 00. Naukowa refleksja będzie miała miejsce w piątek i sobotę, ale można wybrać także opcję uczestnictwa w jednym dniu kongresu, jeśli komuś obowiązki zawodowe nie pozwalają. Na pewno warto być bezpośrednim uczestnikiem tego wydarzenia i wysłuchać referatów, podyskutować z prelegentami – akcentowała gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj