Dość odbieraniu polskich dzieci!

Polski rząd mówi „stop” odbieraniu dzieci rodzicom ze względu na biedę. Ma temu pomóc nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Skrajne ubóstwo to problem, który w 2015 roku dotknął około 900 tys. dzieci w polskich domach. Nieprawidłowy sposób odżywiania, a czasem zaledwie jeden posiłek dziennie spożywany w szkole dzięki dofinansowaniom. To, jak mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, główny powód, dla którego urzędnicy odbierali rodzicom ich pociechy.

– Tylko w połowie roku z samego powodu biedy, jako jedynego motywu odebrania dziecka przeprowadzono tę procedurę w około stu przypadkach – zaznacza Patryk Jaki.

 – Media szeroko informowały o sytuacjach, w których urzędnicy odrywali od piersi matki karmiącej dziecko – takie działanie zostawia w psychice dziecka ślad już na zawsze – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Jednak dotąd brakowało odpowiednich programów wsparcia rodziny. Dowodzi tego krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli, opublikowany w połowie ubiegłego roku. Jest w nim mowa o skrajnych zaniedbaniach w polityce prorodzinnej rządu PO-PSL. Ponadto inny z raportów mówi o konieczności poprawy organizacji pracy asystentów rodziny. Taką konieczność potwierdza analiza Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

– W ponad 60 proc. spraw, gdzie dzieci były odbierane od biologicznej rodziny, nie miała miejsca przemoc w tradycyjnym tego słowa rozumieniu – podkreśla Patryk Jaki.

Eksperci nie mają wątpliwości, że dziecko najlepiej czuje się we własnej rodzinie. Dlatego, zamiast odbierać dzieci ze względu na ubóstwo, należy wspierać rodziców – mówi psycholog społeczny dr Krystyna Kmiecik-Baran.

– Niekoniecznie muszą to być konkretne pieniądze, może być to odzież, lub inne rzeczy w postaci instrumentalnej – informuje dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Na konieczność wsparcia rodzin wskazuje także rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

– Właściwą pomocą udzielaną dziecku przez instytucje opiekuńcze powinno być skoncentrowanie działań na usprawnieniu tej sfery funkcjonowania rodziny, która nie pozwala na prawidłowe wykonywanie obowiązków opiekuńczych wobec dzieci – podkreśla Marek Michalak.

Jedną z form wsparcia rodzin ubogich będzie program „rodzinna 500 plus”, który przewiduje wypłatę 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin ubogich – także na pierwsze.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl