fot. PAP/Adam Warżawa

Donald Tusk wraca do polskiej polityki

W sobotę mamy poznać szczegóły powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Wewnątrzpartyjne wybory zorganizuje także Prawo i Sprawiedliwość.

– Donald Tusk powraca do polityki i wszystko na to wskazuje, że będzie odgrywał jedną z kluczowych ról w Platformie i w opozycji – poinformował Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący partii.

Wprawdzie nie jest to oficjalne stanowisko Donalda Tuska, ale wszystko wskazuje na to, że były premier rzeczywiście wróci do polskiej polityki po siedmiu latach przerwy.

„Bądźcie z nami w sobotę o 10.00. Szczerze? Warto” – poinformowano na oficjalnym profilu PO na Twitterze.

To właśnie w sobotę odbędzie się Rada Krajowa PO i to na niej Donald Tusk ma ogłosić swój powrót.

– W charakterze lidera i czołowej postaci – dodał poseł Tomasz Siemoniak.

Nowy układ sił miał być przedmiotem sporu między Donaldem Tuskiem a obecnym szefem PO Borysem Budką i nieformalnym liderem partii, prezydentem Warszawy – Rafałem Trzaskowskim. Politycy spotkali się w czwartek, by omówić dalsze losy Platformy. Ugrupowanie systematycznie traci poparcie w sondażach. Pomóc miałby właśnie Donald Tusk w roli lidera partii. Wczorajsze rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia. Dziś odbyło się kolejne spotkanie.

– Myślę, że jest to gra na rzecz krytyki Donalda Tuska. Oni chcieliby tę krytykę wzmocnić tak, aby to było oburzenie różnych stron, zwłaszcza prawicy. I wtedy na tym niezadowoleniu można byłoby budować pozycję Donalda Tuska – mówił prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog.

Powrót Donalda Tuska do krajowej polityki oznacza jednak degradację Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego – wskazał Mariusz Sieraczkiewicz, specjalista ds. mediów.

– Powrót Donalda Tuska budzi do życia tych, którzy gdzieś tam pochowali się przez minione lata – ocenił Mariusz Sieraczkiewicz.

Swój powrót do polityki rozważa m.in. Stefan Niesiołowski, były poseł PO. Możliwy jest jednak także rozłam w partii. Na dzień przed planowanym powrotem Donalda Tuska, z klubu Koalicji Obywatelskiej odszedł poseł Michał Gramatyka, który dołączył do ugrupowania Polska 2050.

– Wierzę w nową, lepszą politykę. Przekonuje mnie myślenie dalekim horyzontem. Przekonuje mnie myślenie w kategoriach pokolenia, a nie jednej kadencji – wyjaśnił Michał Gramatyka, poseł Polska 2050.

Prawo i Sprawiedliwość również wybierze w sobotę prezesa partii i Radę Polityczną. 1,5 tys. delegatów zajmie się także zmianami w statucie partii.

– Myślę, że te decyzje odbudowujące i porządkujące wewnątrz Prawo i Sprawiedliwość, będą dobrym elementem mobilizującym do pracy – powiedział Marek Kuchciński, poseł PiS.

Przegłosowanie niektórych ustaw może być jednak trudne, bo w ubiegły piątek z partii odeszło troje posłów. Obecnie klub PiS posiada 230 mandatów. Do większości brakuje tylko jednego. Wczoraj po kilku miesiącach nieobecności do klubu wrócił poseł Lech Kołakowski.

– Jestem przekonany, że w ten sposób większość parlamentarna zostanie utrzymana. Ponadto życzyłbym i zachęcałbym także innych zastanawiających się, do przyłączenia się do obozu zmiany – poinformował Marek Kuchciński, poseł PiS.

Według nieoficjalnych informacji nowym wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości zostanie premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl