Sejm zajmie się wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu w czwartek rano

Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło w czwartek o godz. 9.00 – wynika ze wstępnego harmonogramu posiedzenia przekazanego PAP przez CIS. Wniosek ma już numer druku sejmowego. Kandydatem na premiera jest lider PO Grzegorz Schetyna.

PO złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec rządu 24 listopada. Grzegorz Schetyna, który został wskazany we wniosku jako kandydat na premiera zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada.

Podkreślił, że nie może być tak, że wchodzimy w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości z „bagażem kompromitacji i wstydu, jaki widzieliśmy 11 listopada”.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

PAP/RIRM

drukuj