Donald Tusk chce kolejnego nieformalnego szczytu państw UE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował we wtorek, że zaproponuje przywódcom unijnym zwołanie na wrzesień następnego nieformalnego szczytu 27 państw Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Na spotkaniu krajów członkowskich miałaby zostać podjęta dyskusja o konsekwencjach Brexitu.

W środę przywódcy 27 państw Unii Europejskiej spotkają się już bez Wielkiej Brytanii na szczycie nieformalnym, by porozmawiać o konsekwencjach Brexitu, a także rozpocząć debatę o przyszłości UE po referendum.

Według Donalda Tuska kolejne spotkanie planowane na wrzesień mogłoby się odbyć w Bratysławie, stolicy Słowacji, która od lipca obejmuje na pół roku przewodnictwo w Unii.

Szef Rady Europejskiej powtórzył stanowisko unijnych instytucji, że jakiekolwiek negocjacje z Wielką Brytanią na temat warunków Brexitu i przyszłych relacji będą mogły rozpocząć się dopiero po złożeniu przez Londyn notyfikacji o zamiarze wyjścia ze Wspólnoty.

Zgodnie z unijnym traktatem to brytyjski rząd musi zainicjować proces występowania z Unii Europejskiej, składając oficjalną notyfikację.

„To oznacza także, że musimy być cierpliwi, jeśli jest taka potrzeba. UE jest gotowa rozpocząć proces rozwodu nawet dziś, choć bez entuzjazmu. To nie jest scenariusz, o którym marzyliśmy (…). Ale chcę powiedzieć jasno: bez notyfikacji z Wielkiej Brytanii nie zaczniemy żadnych negocjacji rozwodowych”  – podkreślił Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.

Na szczycie Unii Europejskiej, który rozpocznie się we wtorek po 16.00, brytyjski premier David Cameron ma poinformować pozostałych przywódców UE o sytuacji po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ze Wspólnoty. Nie oczekuje się, że David Cameron złoży już we wtorek notyfikację, która rozpocznie procedurę wychodzenia z UE i umożliwi negocjacje. Premier WLK. Brytanii chce, by proces ten zaczął nowy premier, który ma zostać wyłoniony prawdopodobnie we wrześniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl