Dodatkowe 400 mln euro na pomoc dla Syrii

Komisja Europejska przeznaczy dodatkowe 400 mln euro na pomoc humanitarną i ekonomiczną dla Syrii i krajów sąsiadujących. To część przyjętej w poniedziałek strategii działań w odpowiedzi na sytuację w Syrii.

„Proponujemy wyczerpującą odpowiedź UE na pogarszającą się sytuację w Syrii i sąsiadujących z nią krajach. Wspólnota międzynarodowa nie może stać bezczynnie w obliczu jednej z najbardziej dramatycznych sytuacji humanitarnych ostatnich dziesięcioleci. Naszym priorytetem jest promowanie politycznego rozwiązania, które położy kres przemocy i łamaniu praw człowieka” – oświadczył szef KE Jose Barroso.

 Dlatego też KE zdecydowała się przeznaczyć dodatkowe 400 mln euro na pomoc humanitarną, ekonomiczną i rozwojową w Syrii i regionie, co zwiększa dotychczasowe zaangażowanie finansowe UE w te działania do ponad 1,25 mld euro. „Apelujemy jednocześnie do innych darczyńców o podwojenie wysiłków. Wszyscy mamy obowiązek działać” – dodał Barroso.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podkreśliła, że priorytetem jest znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii, która na końcu tego procesu powinna stać się krajem zjednoczonym i demokratycznym. Dodała, że UE wspiera amerykańsko-rosyjską inicjatywę zwołania możliwie najszybciej drugiej konferencji genewskiej, poświęconej rozwiązaniu konfliktu w Syrii. „UE jest gotowa okazać każdą potrzebną pomoc” – zadeklarowała.

Celem UE jest też zapobieganie destabilizacji w regionie i rozprzestrzenieniu się konfliktu syryjskiego na kraje sąsiednie, a także niesienie pomocy humanitarnej dotkniętym wojną mieszkańcom kraju, także uchodźcom. Według danych Komisji w ciągu dwóch lat wojny domowej w Syrii między siłami prezydenta Baszara el-Asada a rebeliantami zginęło 93 tysiące osób. Liczba uchodźców szacowana jest na 1,6 mln.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl