Dobiegają końca warsztaty dziennikarskie w WSKSIM

Dziś ostatni dzień warsztatów dziennikarskich pod hasłem „Nowe widnokręgi; dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”, które trwają w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Do Torunia przybyła młodzież z Polski, ale także z zagranicy, m.in. z Czech i Niemiec.

Warsztaty trwają od piątku i są skierowane  do uczniów trzecich klas gimnazjum i kolejnych klas liceum.

W programie organizowanych zajęć były m.in: warsztaty dziennikarskie, telewizyjne, radiowe i prasowe. Podczas zajęć,, prezentowany był fachowy sprzęt radiowy i telewizyjny. Warsztaty prowadzili profesjonaliści, którzy na co dzień pracują w mediach.

Oprócz zajęć praktyczno-teoretycznych, w auli WSKSiM odbywały się także wspólne wykłady. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu, o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektor Radia Maryja i założyciela WSKSiM.

Jest to już VII edycja warsztatów, z roku na rok zajęcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. O miłej atmosferze warsztatów mówią jego uczestnicy.

– Bardzo lubię tą atmosferę, można spotkać się ze znajomymi, ale  też dużo się dowiedzieć. Jest to taki czas kiedy można dotknąć tych mediów, zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza od kuchni. I to jest właśnie fajne  – Kuba.
– Na warsztaty przejechałam po raz trzeci. Jestem tutaj kolejny raz ponieważ w trakcie zajęć odkryłam, że zawód dziennikarza może być wspaniałą przygodą, dlatego też zdecydowałam się w tym kierunku kształcić. Wiem też, że ta szkoła zrobi to najlepiej – Agata.

Wielu spośród uczestników bierze udział w warsztatach już po raz kolejny; niektórzy rozważają także możliwość przyjścia do toruńskiej Uczelni, ponieważ – jak mówią – dostrzegają atuty WSKSiM.

– To już moje czwarte warsztaty. Przyjeżdżam tu ponieważ te warsztaty zmieniły mój światopogląd. Inaczej patrzę na różnego rodzaju media, nie jestem już tak ufna i naiwna jak ludzie, którzy są bardzo nieświadomi tego. Poznałam też niesamowitych ludzi z którymi utrzymuje kontakt – Monika.
– Na warsztatach jestem po raz trzeci. Warsztaty zainteresowały mnie tym, że można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Jestem bardzo zadowolony z atmosfery, która tutaj panuje i sposobu prowadzenia zajęć – Paweł.

Uczelnia przygotowała również warsztaty informatyczno-multimedialne, prowadzone przez wykładowców WSKSiM, a także warsztaty aktorskie oraz warsztaty z komunikacji.

Młodzież miała również w programie zwiedzanie Torunia, Radia Maryja oraz TV Trwam

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, zwraca uwagę na konkretny zamysł organizowanych warsztatów, który wychodzi naprzeciw tym którzy chcą żyć w prawdzie i tą prawdę głosić w mediach.

– Z samej nazwy tegorocznej edycji warsztatów wynika konkretny zamysł, mianowicie pragniemy zaproponować młodzieży, która przecież już orientuje się co do tego świata – a ten jest dziś bardzo trudny –  stąd też już tej młodzieży potrzeba dużo światła, dużej mądrości i my wychodzimy naprzeciw tym pragnieniom młodych ludzi, którzy chcą żyć w prawdzie, w środowisku dzisiejszego świata, gdzie nie jest prosto być wiernym swoim ideałom a przede wszystkim stawać zawsze po stronie prawdy –  akcentował rektor WSKSiM.

Wychodzimy naprzeciw pragnieniom młodych ludzi, aby zawsze mogli stawać po stronie prawdy – powiedział o. dr Zdzisław Klafka.

– Ten świat jest bardzo trudny. Tej młodzieży potrzeba dużo światła, dużo mądrości. My wychodzimy naprzeciw pragnieniom młodych ludzi, którzy chcą żyć w prawdzie, w środowisku dzisiejszego świata, gdzie nie jest to takie proste być wiernym swoim ideałom, a przede wszystkim stawać zawsze po stronie prawdy i akurat znaleźć się niejako od kuchni w mediach, a to oferujemy. Pragniemy im pomóc krytycznie popatrzeć na otaczający nas świat, a szczególnie też krytycznie popatrzeć na świat mediów, który jak wiemy może być światem bardzo pozytywnym, ale z drugiej strony świat mediów ma ogromny wpływ na to jak ten świat postrzegamy – podkreśla o. dr Zdzisław Klafka. 

Warsztaty mają na celu pomóc młodemu człowiekowi w lepszym spojrzeniu na przyszłość, mówi Dziekan Uczelni dr Dorota Żuchowska

– Celem tych warsztatów jest przede wszystkim przybliżenie tego czym jest dziennikarstwo, czym jest zainteresowanie multimediami, informatyką czy też aktorstwem, bo taka specjalność ostatnio powstała w naszej uczelni. Zamiarem jest również to, żeby młodych ludzi, którzy są w ostatnich klasach gimnazjum czy w szkołach ponadgimnazjalnych, którzy może jeszcze zastanawiają się nad tym co wybrać, co robić w przyszłości, na jakie pójść studia, żeby zachęcić ich do obrania właśnie tych kierunków – powiedziała dr Dorota Żuchowska.

Patronat nad warsztatami dziennikarskimi w WSKSiM objęło Radio Maryja.

RIRM

drukuj