fot. PAP/Paweł Supernak

Do 10 marca Min. Infrastruktury przyjmuje uwagi do przebiegu tras powiązanych z CPK

Do 10 marca Ministerstwo Infrastruktury przyjmuje uwagi do przebiegu tras powiązanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Obecnie resort prowadzi konsultacje w tej sprawie. Dokładna lokalizacja połączeń będzie ustalana w ramach uzyskiwanych decyzji i pozwoleń.

Dotychczas wpłynęło około 10 tysięcy uwag do przebiegu tras. Ministerstwo zapewnia, że wszystkie postulaty zostaną przeanalizowane.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała wskazał, że konsultacje będą prowadzone w bardzo szerokim zakresie.

– 10 marca zamykamy przyjmowanie uwag w tym procesie ogólnopolskim, ale to nie jest koniec – to jest początek konsultacji. Następnie w przeciągu kilku tygodni ja osobiście oraz przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego będziemy jeździć na terenie całego kraju, będziemy spotykać się z lokalnymi społecznościami, z samorządami, żeby te uwagi, które były zgłoszone na tym etapie, przedyskutować; żeby rozważyć ewentualne, alternatywne przebiegi, które były wskazywane; żeby je przebadać, czy są możliwe pod względem środowiskowym, pod względem zgodności z prawem, wymogów technicznych. Pewnie w przeciągu kilku miesięcy zaproponujemy aktualizację, aneks czy rozbudowę strategicznego studium, które będzie uwzględniało te zgłaszane uwagi. Następnie znów wrócimy do lokalnych społeczności. Będą kolejne etapy konsultacji, spotkania z mieszkańcami – oznajmił Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Koszt budowy samego lotniska między Warszawą a Łodzią ma wynieść około 25 mld zł.

RIRM

drukuj