fot. flickr.com

A. Bittel: liczymy na zwiększenie wartości programu kolejowego

Ministerstwo Infrastruktury liczy, że w ciągu kilku miesięcy rząd zatwierdzi zwiększenie wartości Krajowego Programu Kolejowego – poinformował dziennikarzy wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

„Tak jak udało się zwiększyć wartość Krajowego Programu Kolejowego (KPK) z 66 do 70 mld zł, tak teraz podejmujemy działania, aby zapewnić dodatkowe finansowanie procesów inwestycyjnych na kolei, tak aby zakres rzeczowy KPK z całą pewnością zrealizować” – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

„Taka dyskusja się toczy i liczymy, że już niebawem znajdzie swój szczęśliwy finał, choć oczywiście gwarancji 100-proc. nie mamy do czasu zatwierdzenia przez Radę Ministrów” – dodał.

Andrzej Bittel nie powiedział, na jaki wzrost wartości programu liczy resort infrastruktury. Stwierdził, że jeśli do tego dojdzie, to decyzja powinna zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Wartość Krajowego Programu Kolejowego wzrosła do 70 mld zł dzięki decyzji rządu, która została podjęta w lutym tego roku. Środki na zwiększenie wartości programu pochodziły z budżetu państwa i przekazane zostały spółce PKP Polskie Linie Kolejowe w drodze wykupu akcji tej firmy od PKP SA. Dokapitalizowanie to miało wartość 1,8 mld zł. Pozostałe 1,4 mld zł pochodzi z kredytu zaciągniętego przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują Krajowy Program Kolejowy o wartości 70 mld zł. To największy program w historii kolei. Zmodernizowanych będzie 9 tys. km torów, a na 8,5 tys. zwiększy się prędkość. Zmodernizowane mają też być dworce kolejowe i setki przystanków kolejowych.

PAP/RIRM

drukuj