fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent A. Duda podpisze specjalną ustawę, która ułatwi walkę z koronawirusem

Prezydent Andrzej Duda ma podpisać specjalną ustawę, która ułatwi walkę z koronawirusem. W piątek dokument przyjął Senat.

Przyjęta przez Senat ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji. Nowe przepisy mówią też o możliwości wyłączenia przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o zamówieniach publicznych.

– Celem tej ustawy jest jedno hasło: „Wszystkie ręce na pokład” – powiedziała senator PiS Dorota Czudowska.

Dokument został przyjęty ponad podziałami politycznymi.

– Ta sprawa powinna nas łączyć ponad bieżącą polityką – zaznaczył minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Jednak mimo przyjętej ustawy, senatorowie Koalicji Obywatelskiej zarzucali rządowi zbyt późne podjęcie działań w walce z koronawirusem. Zarzutów było więcej.

– Jak nie będzie tej epidemii, będzie cudownie, ale jak ona przyjdzie, to jeszcze wiele jest do zrobienia, oprócz tego, co jest zapisane w tej ustawie, pomijając to, że ona ma tyle błędów – oceniła Alicja Chybicka, senator KO.

Senator Adam Szejnfeld chce już teraz prac Senatu nad nowelizacją specustawy.

– Myśmy ją uchwalili po to, żeby mogła zacząć działać jako taka, ale żebyśmy absolutnie szybko, chirurgicznie wycięli wszystkie te przepisy, te paragrafy, te zwroty, które w tej ustawie być nie powinny – mówił Adam Szejnfeld, senator KO.

– Niektórzy mają niedosyt po tej ustawie, ale ona na dzisiaj, na ten moment walki z czasem koordynuje wszystkie służby, które mają jakikolwiek wpływ na to, żeby ewentualną epidemię w Polsce opanować i osłabić jej skutki – odpowiadała senator Dorota Czudowska.

Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w sobotę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl