fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej uroczystości z udziałem prezydenta i prezesa PiS

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Marsz Pamięci zakończony przemówieniami przed Pałacem Prezydenckim, uczczenie ofiar katastrofy smoleńskiej przed pomnikami na Placu Piłsudskiego – złożą się na obchody 9. rocznicy katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Obchody organizowane przez PiS rozpoczną się w środę 10 kwietnia o godz. 8.00 Mszą świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel Pamięci; na godz. 9.10 zaplanowano złożenie wiązanek przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiego 2010, które znajdują się na Placu Piłsudskiego. W godzinach 9.30-15.00 przed Pałacem Prezydenckim będą wyświetlane filmy.

Wieczorem, o godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy jej uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie na godz. 20.45 zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W środę ulicami Warszawy przejdzie również „Marsz z Portretami” organizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010. Wyruszy on o godz. 17.00 z Placu Trzech Krzyży, przejdzie ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do Pl. Piłsudskiego. Tam zostanie odprawiona modlitwa oraz zostaną złożone kwiaty przed pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy marszu przejdą także przed Pałac Prezydencki, gdzie odmówią modlitwę i zapalą znicze. Przemarsz zakończy się pod Kolumną Zygmunta, gdzie zaplanowano uroczysty apel pamięci.

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia ub. roku odbył się 96., ostatni z organizowanych w smoleńskie miesięcznice marsz z warszawskiej archikatedry przed Pałac Prezydencki. Prezes PiS, brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówił wówczas, że odbyło się 96 marszów – tyle, ile było ofiar katastrofy smoleńskiej – i zapowiedział, że choć miesięcznice będą obchodzone, to marsz pamięci będzie się odbywał tylko raz w roku.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

PAP/RIRM

drukuj