fot. PAP/EPA

Deszcz ze śniegiem w całym kraju

Jak informuje IMGW, Europa północna, Wyspy Brytyjskie i częściowo wschodnia część kontynentu znajdą się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze przeważał będzie rozległy wyż z centrami nad Alpami Półwyspem Iberyjskim.

Na wschodzie i południowym wschodzie Polski oddziaływać będzie jeszcze płytka zatoka niżowa z frontem chłodnym. Na pozostałym obszarze wpływ na pogodę będzie miał skraj wyżu. Z kierunków zachodnich będzie napływać polarno-morskie powietrze, za frontem chłodnym chłodniejsze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1020 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

W piątek na obszarze od Górnego Śląska i Małopolski po Podkarpacie, Lubelszczyznę i Podlasie zachmurzenie małe od zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia opadów śniegu przechodzących w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i opady deszczu lub mżawki, początkowo miejscami deszczu ze śniegiem.

Temperatura maksymalna od -1 st. na wschodzie i lokalnie w dolinach karpackich, około 1 st. w centrum, do 4 st. na północnym zachodzie i nad morzem. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, a na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny i porywisty.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, miejscami, zwłaszcza na północnym zachodzie opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura minimalna od -4 st. na południowym wschodzie i w dolinach karpackich, około -1° st. w centrum, do 2 st. na północnym zachodzie i na wybrzeżu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu umiarkowany i dość silny, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 65 km/h.

PAP/RIRM

drukuj