Autorstwa AgnosticPreachersKid - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7504269

Departament Stanu USA: W Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan

Rząd Korei Północnej najprawdopodobniej kontynuuje prześladowania za praktykowanie religii; mają miejsce egzekucje, tortury i aresztowania – informuje w najnowszym raporcie amerykański Departament Stanu. W kraju za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan – szacuje amerykańska dyplomacja.

Wiele źródeł wskazuje na to, że sytuacja w Korei Płn. nie zmieniła się znacząco od czasu opublikowania w 2014 roku raportu ONZ.

Reżim w Pjongjangu niemal całkowicie pozbawia swoich obywateli wolności wypowiedzi, sumienia i wyznania oraz dopuszcza się w związku z tymi dziedzinami naruszeń stanowiących zbrodnie przeciwko ludzkości – zaznacza Departament Stanu USA w poświęconej Korei Płn. części opublikowanego w maju „Raportu o wolności religijnej na świecie w 2022 roku”.

Dokument opiera się w dużej mierze na relacjach uciekinierów i organizacji pozarządowych. Związane z pandemią COVID-19 restrykcje w podróżach dodatkowo utrudniają zbieranie informacji – dodano w tekście.

Walka północnokoreańskich władz z religią ma totalny wymiar, dotyka głównie wyznawców szamanizmu i chrześcijaństwa – wynika z ogłoszonego w październiku 2021 roku raportu organizacji Korea Future. Udokumentowano w nim 244 przypadki prześladowań religijnych. W 150 ofiarami byli wyznawcy szamanizmu, w 91 – chrześcijanie. Ich wiek wynosił od 2 do 80 lat. ofiarami udokumentowanych przez organizację prześladowań w ponad 70 proc. były kobiety.

Władze wtrąciły za wiarę do więzień 50-70 tys. chrześcijan – informuje z kolei cytowana w raporcie organizacja Open Doors USA. Dla chrześcijan życie w Korei Płn. to seria „gwałtownych i intensywnych” prześladowań – zaznaczono.

Organizacje pozarządowe i uciekinierzy podkreślają, że władze często aresztują lub w inny sposób prześladują również członków rodzin chrześcijan.

Raport Korea Future opisuje przypadek aresztowania w 2009 roku całej rodziny za praktykowanie religii i posiadanie Biblii. Cała rodzina, w tym dwuletnie dziecko, została skazana na dożywotnie pozbawienie wolności.

W cytowanym przez amerykańską dyplomację dokumencie przywołano też inne relacje, opisujące okrutne i nieludzkie warunki w obozach, do których zsyłani są za wiarę wyznawcy szamanizmu i chrześcijaństwa, w tym zmuszanie do pracy ponad siły, głodzenie, bicie i torturowanie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl