fot. TV Trwam News

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł

Deficyt budżetu państwa wyniósł po październiku 12 mld zł. Bilans przedstawił minister finansów Tadeusz Kościński. Wynika z niego, że od początku roku dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc., a dochody podatkowe niższe o 1,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Minister finansów przekazał, że w październiku dochody z podatku VAT wzrosły o ok. 9 proc. rok do roku. Resort szacuje, że w październiku dochody z PIT wyniosły ponad 6 mld zł i też były wyższe w ujęciu rocznym.

Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, ocenia, że deficyt na poziomie 12 mld zł, to dobry wynik, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą.

– 12 mld deficytu po październiku to jest bardzo radosna nowina w obliczu świata objętego pandemią. Obrót gospodarczy w okresie od marca prawie do czerwca przyhamował, ale później nastąpiło istotne odrobienie strat. Widać, że rządowy program dotyczący tarczy, który skupiał się na tym, żeby utrzymać miejsca pracy znakomicie podziałał na pozytywny efekt, czyli na niski deficyt – zauważył prof. Zbigniew Krysiak.

Nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 roku deficytu z planowanego wcześniej zerowego do blisko 110 mld zł. Nowela wynika z rozwiązań, jakie wprowadza rząd w celu ograniczenia negatywnych dla gospodarki skutków epidemii koronawirusa. Po wrześniu bieżącego roku deficyt budżetu państwa wyniósł prawie 14 mld zł.

RIRM

drukuj