fot. pixabay.com

Decyzja Parlamentu Europejskiego ws. łososi uderzy w polskie firmy zajmujące się przetwórstwem ryb

Decyzja Parlamentu Europejskiego ws. łososi budzi poważne obawy branży przetwórstwa ryb. Nowe przepisy uderzą przede wszystkim w polskie firmy.

W czwartek Parlament Europejski przyjął projekt nakładający limit czasowy w procesie tzw. stiffeningu łososia, czyli sztywnienia. W tym przypadku producent będzie miał 96 godzin na przetrzymywanie półproduktu przed krojeniem w plastry. Jeżeli czas zostanie przekroczony, produktu nie będzie można już sprzedawać. Te przepisy oznaczają likwidację branży przetwórstwa ryb w Polsce – zaznaczył były minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Ciecióra.

– Komisja Europejska postanowiła ułatwić konkurencję z polskimi przedsiębiorcami, poprzez wprowadzenie prawa, które uderza tylko w polskich przedsiębiorców. Mamy do czynienia z ewidentnym łamaniem zasad równej konkurencji, bo oczywiście na tym skorzystają Niemcy i Francuzi, którzy chcą ten rynek od Polski przejąć – wskazał poseł Krzysztof Ciecióra z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, przepisy nie mają uzasadnienia. Burzą one cały proces logistyczny, a przede wszystkim narażają polską gospodarkę na olbrzymie straty. Były minister rolnictwa wskazał przy tym na rolę polskiego przetwórstwa rybnego w Europie i na świecie.

– Branża ta była dominującą w Europie. Polscy przetwórcy łososia zaopatrują sklepy w całej Europie. Oni byli bezkonkurencyjni ze względu na sposób funkcjonowania, obróbki – powiedział Krzysztof Ciecióra.

Zdaniem posła jest to celowe działanie, aby zmniejszyć konkurencyjność naszych dostawców, co przełoży się na olbrzymie straty dla naszej gospodarki. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb wynika, że w 2022 roku polski sektor przetwórstwa ryb zatrudniał ok. 20 tysięcy pracowników, w tym 6 tys. w sektorze przetwórstwa łososi. Polska prowadziła eksport przetworów rybnych do ok. 80 krajów, zaś ich wartość w polskim eksporcie osiągnęła 2,8 mld euro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl