Debata PiS o służbie zdrowia

Pod hasłem „Alternatywa”, Prawo i Sprawiedliwości organizuje dziś debatę dotyczącą służby zdrowia. Podczas spotkania mają zostać przedstawione propozycje PiS w tym m.in. likwidacja NFZ, przejęcie finansowania służby zdrowia przez budżet, stworzenie sieci szpitali oraz uproszczenie dopłat i refundacji.

PiS chce też, by lekarze i dentyści pracowali w każdej szkole. W debacie organizowanej podobnie do wcześniejszego spotkania ekonomistów ,ma uczestniczyć około 30 osób: ekspertów, związkowców oraz lekarzy różnych specjalności.

– Odbieramy to spotkanie, jako poważną próbę postawienia diagnozy i szukania w konsensusie naprawczych rozwiązań. Widać wyraźnie, że PO stawia na wolny rynek czyli na to, że to ekonomia będzie decydować kogo będzie stać na leczenie, gdzie będzie mógł się leczyć i czy w ogóle będzie gdzie się leczyć. Przypomnę, że te restrykcyjne przepisy, które mają w przyszłym roku wejść w życie i ich skutki, budzą niepokój. Myślę, że na taką debatę jest czas i oby tylko ci, którzy decydują, chcieli wyciągnąć wnioski – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia „Solidarność”.

Szefowa Solidarności służby zdrowia dodała, że potrzebne są konkretne rozwiązania naprawcze by naprawić szkody wywołane przez niektóre ustawy Platformy Obywatelskiej.

– Wprowadzenie ustawy byłej minister Kopacz wymagają poprawek bo te projekty są absolutnie szkodliwe i przynoszą Polsce niebywały chaos. W związku z tym koniecznie, nie tylko trzeba o tym rozmawiać, ale podejmować działania naprawcze tak, aby te szkody można było naprawić póki czas. Jeżeli rzeczywiście w opiece zdrowotnej zacznie nam działać niewidzialna ręka rynk; tak, jak chcą tego rządzący liberałowie, to odbudowanie tych strat, żeby było to zgodne z ustawą zasadniczą i Konstytucją, będzie bardzo trudne – dodała  Maria Ochman.

W tym momencie bardzo ważne jest wyrażanie opinii na temat tego co zawodzi w naszym systemie finansowania ochrony zdrowia- powiedział dr Maciej Hammankiewicz.

– Każda możliwość porozumienia się, każda możliwość powiedzenia tego co jest złe – jest słuszna. Dzisiaj widzimy, że system finansowania ochrony zdrowia jest zły. System kształcenia lekarzy w trakcie reformy, niedoskonały. Ilość lekarzy najmniejsza w Europie. Skuteczność w dotarciu pacjenta do lekarza mizerna. Ochrona zdrowia jest w wielkim marazmie i trzeba długofalowej wizji, która przekształciłaby tę ochronę zdrowia – powiedział dr Maciej Hammankiewicz.

Ponadto te rozmowy mogą zaprocentować, kiedy zmienią się rządy w naszym kraju.

– Ani to nie jest system ubezpieczeniowy, ani nie jest to system budżetowy to dzisiaj widzimy, że jest to dosyć drogi system. To samo w sobie wymaga finansowania. Jeżeli dzisiaj to zostanie wypowiedziane i określone, to być może w momencie kiedy zmienią się stery to w systemie demokratycznym muszą się zmieniać, bo nie mają innej możliwości. Będzie wówczas możliwość powiedzenia – tak, my wiemy czego chcemy – dodaje dr Maciej Hammankiewicz. 

W najbliższym czasie Prawo i Sprawiedliwość planuje kolejne debaty dotyczące innych obszarów tematycznych.

Wypowiedź Marii Ochman:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź dr Macieja Hammankiewicza:

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl