(fot. PAP)

Debata o pakiecie klimatycznym w Katowicach

Dziś w Katowicach rozpocznie się dwudniowe spotkanie w sali Sejmiku Śląskiego. Przewidziana jest debata, panele dyskusyjne oraz wypowiedzi ekspertów. Przedstawiona zostanie również inicjatywa na rzecz zablokowania pakietu.

Wśród występujących będą m.in. Piotr Duda – szef Solidarności, Zbigniew Ziobro – prezes SP, Ludwik Dorn, Janusz Steinhoff – Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Wystąpią również  specjaliści z zagranicy m.in. Roger Helmer – ekspert, eurodeputowany z Wielkiej Brytanii oraz polscy naukowcy m.in prof. Władysław Mielczarski. 

Jak powiedział prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, konsekwencje pakietu od przyszłego roku prowadzą do gwałtownych podwyżek cen prądu i ciepła o 20-30 % oraz nieuchronnego, znacznego wzrostu bezrobocia w kraju. Do obniżenia poziomu życia obywateli a także do zamknięcia produkcji w różnych przedsiębiorstwach.

-Na skutek pakietu klimatyczno-energetycznego bardziej opłaca się przenieść produkcję do Rosji, do Indii, Pakistanu, do Stanów Zjednoczonych, czy do Brazylii niż produkować w Europie. Najbardziej uderzy to w gospodarkę Polski, bo w Polsce wystąpią najbardziej drastyczne podwyżki z uwagi na strukturę energetyczną naszego kraju. Jednym słowem pakiet klimatyczno-energetyczny będzie prowadził do drastycznych zmian poziomu życia Polaków na niekorzyść -powiedział prezes SP, Zbigniew Ziobro.

Poza tym koszt wprowadzenia pakietu może być równowarty z uzyskaną przez Polskę z UE kwoty 300 mld zł z programu spójności – dodał euro poseł. W związku z tym – jak poinformował – SP zaproponowała wspólne porozumienie wszystkich sił parlamentarnych na rzecz przeciwdziałania pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

Skutkiem wdrożenia rozwiązań pakietu będzie też m.in. utrata od 250 tys. do nawet 500 tys. miejsc pracy w przemyśle.

RIRM

 Zaproszenie na konferencję [zobacz]

drukuj