Dar Młodzieży na kursie do Osaki

Dar Młodzieży kontynuuje „Rejs niepodległości”. 11 listopada ma wpłynąć do japońskiej Osaki. W sumie statek zawinie do 22 portów. Docelowo ma dopłynąć na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu w Panamie.

Dar Młodzieży końcem maja wyruszył w „Rejs niepodległości” dookoła świata od ponad pięciu miesięcy sławiąc Polskę na całym świecie.

– Dziś tworzycie naszą wspólną historię – mówił w maju na początku rejsu do polskiej młodzieży Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Kopenhaga, Teneryfa, Kapsztad, Dżakarta, Singapur – to tylko kilka miast, do których wpłynął już Dar Młodzieży.

– Jestem absolutnie zachwycona. Nie podejrzewałam, że coś takiego spotka mnie w życiu. Sam wyjazd był miłą niespodzianką i zapamiętam go na całe życie – podkreślała Magdalena uczestniczka rejsu.

Kilka dni temu żaglowiec dotarł do Hongkongu.

W tamtejszej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uczestnicy rejsu wzięli udział we Mszy św. Jednym z elementów „Rejsu Niepodległości” upamiętniającego niepodległość Polski jest także kultywowanie naszych chrześcijańskich tradycji.

– Na każdym etapie jest kapelan, który jest na statku, wśród młodzieży. Odprawia Msze św., organizuje spotkania, przygotowuje młodzież na spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży – akcentował ksiądz Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl i współorganizator „Rejsu Niepodległości”.

To właśnie Światowe Dni Młodzieży w Panamie są głównym punktem „Rejsu Niepodległości”.

W czerwcu część uczestników zaprosiła w Watykanie Ojca Świętego Franciszka do zwiedzenia polskiego żaglowca podczas jego pobytu w Ameryce Środkowej.

– Ojciec Święty był szczęśliwy, że taka inicjatywa została zorganizowana, że tak wielu młodych ludzi płynie na spotkanie z nim, że ktoś odpowiedział na apel „ruszcie się sprzed telewizora” My się ruszyliśmy – podkreślał minister Marek Gróbarczyk.

Obecnie polski żaglowiec płynie do japońskiej Osaki. Choć warunki na morzu nie sprzyjają. Załoga statku musiała mierzyć się z wiatrem wiejącym z prędkością prawie dziesięciu stopni w skali Beauforta i kilkumetrowymi falami.

Do Osaki Dar młodzieży wpłynie 11 listopada. W całym „Rejsie Niepodległości” bierze udział łącznie tysiąc osób z całej Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj