Dalsze prace nad ustawą dezubekizacyjną w Sejmie

Sejm zajmie się dziś projektem tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Wczoraj zapadła decyzja o uzupełnieniu porządku obrad o ten punkt.

Rządowy projekt obniża emerytury i renty ok. 32 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Dotyczy on służby na rzecz totalitarnego państwa od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

Emerytury i renty mają nie przekraczać średniego świadczenia w ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN.

Obniżenie byłym funkcjonariuszom SB emerytur do najniższego świadczenia w ZUS, a także wyłączenie części z nich spod projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej – to poprawki, które wczoraj zaproponowały komisje sejmowe. Posłowie pozytywnie zarekomendowali cały projekt.

Chodzi o sprawiedliwość społeczną, dlatego w ustawie są także zapisane wyjątki –  powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

– Regułą jest ograniczenie przywilejów dla tych, którzy służyli w organach totalitarnego państwa i to jest istota sprawy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w tej sytuacji w sposób precyzyjnie wymienić wszystkich, bo gdybyśmy byli w stanie to zrobić to byśmy to zrobili. Nikt nie jest tego w stanie zrobić, ale dla tych osób, które rzeczywiście zasłużyły się, ale miały niedługi okres służby w tamtych organach, może epizodyczny, trzeba przewidzieć tryb wyjątkowy. Wyjaśniam, że nie chodzi o okres między 12 września 1989 r. a 31 lipca 1990 r. Chodzi o cały okres, który obejmuje ustawa czyli od 1944 r. do 31 lipca 1990 r. ponieważ ten okres traktujemy jako czas służby w tych formacjach, które były formacjami totalitarnego państwa – mówił wiceszef MSWiA.

W myśl projektu, zmiany mają objąć funkcjonariuszy SB, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.        Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach MON.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl