PAP/Leszek Szymański

D.Tusk: Apeluję do prezydenta A. Dudy, aby zostawił sprawy europejskie następnemu rządowi

Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, aby sprawy europejskie zostawił następnemu rządowi, który zostanie wyłoniony po wyborach, będzie on w sprawach europejskich znacznie bardziej kompetentny – powiedział lider PO, Donald Tusk.

Donald Tusk został podczas środowej konferencji prasowej zapytany o komentarz do inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas wtorkowego orędzia z okazji 20-lecia referendum akcesyjnego w Polsce zapowiedział, że złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r.

„Antyeuropejskość pana prezydenta Dudy jest chyba bardziej autentyczna, niż jego nadzwyczajne wygibasy w ostatnich tygodniach, więc trudno to poważnie skomentować” – powiedział Tusk.

„Bardzo dużo panie prezydencie napsułeś, jeśli chodzi o relacje z Unią” – mówił.

Prezydent był bardziej autentyczny, kiedy mówił, że UE to „baju, baju dla frajerów” i „wyimaginowana wspólnota” – mówił Tusk.

„Jeśli to jest próba uniemożliwienia przyszłemu rządowi prowadzenia spraw europejskich, to byłby jednak groźny sygnał. Stąd mój apel do prezydenta Dudy: zostawcie te sprawy następcom. Wasi następcy po wyborach będą w sprawach europejskich bez porównania bardziej kompetentni od was” – podkreślił Tusk.

Pytany o komentarz do tego, że prezydent apelował do opozycji o współpracę ponad podziałami w sprawie prezydencji, Tusk odpowiedział: „do mnie na pewno nie” (apelował).

„Od czasu mojego powrotu tutaj mam narastające przekonanie, że dla pana prezydenta Dudy jestem jakimś bytem niepokojącym i jak wiecie pan prezydent w ważnych sprawach, takich choćby jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego udaje, że ja nie istnieję” – mówił Tusk.

„Miałem okazję porozmawiać podczas marszu z Lechem Wałęsą i śmialiśmy się, że jest sztafeta tzw. prywatnych osób. On kiedyś jako lider >>Solidarności<< był uznawany przez komunistów za osobę prywatną, mam wrażenie, że dla pana Dudy i dla pana Kaczyńskiego mam podobny status dziś. I to dla mnie zaszczyt, takie porównanie. Zatem nie sądzę, aby pan prezydent Duda zwracał się do mnie” – powiedział Tusk.

„Na cztery miesiące przed przegranymi przez PiS wyborami nawoływać opozycję do pracy ponad podziałami, to nie jest hipokryzja, to jest bezczelność” – dodał.

Zdaniem lidera PO „europejskość pana prezydenta Dudy jest dokładnie tyle samo warta, ile prawdomówność premiera Morawieckiego”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl