D. Trump: USA są gotowe zawrzeć „prawdziwy deal” z Iranem

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że jego administracja gotowa jest zawrzeć „prawdziwy deal” z władzami Iranu. Dwa dni wcześniej na Twitterze Trump ostrzegał, by Iran nie groził Ameryce i zapowiadał w odpowiedzi poważne konsekwencje.

Podczas wystąpienia na krajowej konwencji weteranów wojen zagranicznych w Kansas City Trump powiedział na temat Iranu: „Jesteśmy gotowi zawrzeć prawdziwy deal, a nie deal zawarty przez poprzednią administrację, który był katastrofą”.

W nocy z niedzieli na poniedziałek napisał jednak na Twitterze: „Do irańskiego prezydenta Rowhaniego: niech pan już nigdy, przenigdy nie grozi Stanom Zjednoczonym, bo w przeciwnym razie poniesie pan takie konsekwencje, jakie dotychczas poniosło niewielu”.

Irański generał Golamhosein Geibparwar zareagował w poniedziałek na tweet prezydenta i powiedział, że USA chcą zniszczyć Iran, ale nie mają takich możliwości. Minister obrony Iranu generał Amir Hatami oświadczył natomiast: „Zgodnie z instrukcjami przywódcy Rewolucji Islamskiej ajatollaha Alego Chameneia Iran udzieli proporcjonalnej odpowiedzi na każde zagrożenie”.

W maju Donald Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Trump sugerował jednak po wycofaniu USA z porozumienia, że władze irańskie „zadzwonią do niego i powiedzą +zawrzyjmy umowę+”, jednak jak dotąd Iran odrzucał możliwość prowadzenia rozmów z administracją Trumpa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl